Епідемічне та санітарне благополуччя синельниківців забезпечує відокремлений структурний підрозділ «Синельниківський районний відділ лабораторних досліджень» Державної Установи «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Міністерства Охорони Здоров’я України», раніше це була санепідемстанція. А почалась історія закладу з 21 листопада 1943 року. Тоді у приміщенні сьогоднішньої лабораторії було відкрито санпропускник для помивки солдат і дезобробки одягу.
Сьогодні спеціалісти закладу проводять санітарно-гігієнічні, мікробіологічні та паразитологічні лабораторні дослідження. Перевіряють воду на фізико-хімічні та мікробіологічні показники, продукти харчування на вміст патогенних мікроорганізмів та калорійність, змиви з навколишнього середовища на наявність патогенних мікроорганізмів, метеофактори на робочих місцях, досліджують матеріал від людей, проводять санітарно-гігієнічне навчання.
Дезінфекційним відділом проводиться дезінфекція, дезінсекція та дератизація приміщень.
Працюють у закладі як за замовленням Державного санітарно-епідеміологічного нагляду, так і на договірній основі з підприємствами, організаціями, індивідуальними замовниками. Що це значить? Кожен охочий може прийти до відділу лабораторних досліджень, обрати послугу, наприклад, дослідження води за трьома ознаками: жорсткість, запах та присмак. Далі заповнити бланк, укласти договір, отримати рахунок, після сплати якого спеціалісти проводять дослідження.
До речі, коштують послуги відносно недорого. Наприклад, те саме дослідження, що описано вгорі, обійдеться у 18,77 гривень. Якщо додати до нього визначення бактерії групи кишкової палички, то слід додати ще майже 32 гривні. Комплекс заходів, спрямованих на знищення гризунів та комах, вартує 1,48 грн./м.кв та 1,29 грн./м.кв відповідно
Детальніше ціни на послуги за іншими показниками можна дізнатись у відділі лабораторних досліджень. За словами виконуючої обов’язки завідувача відділу Наталії Карпенко (на фото), вони у нашому районі найнижчі в області. Їх вартість контролюється на рівні держави, прейскурант затверджений постановою Кабінету Міністрів.
Синельниківським РВЛД обов’язково проводяться дослідження у всіх закладах освіти району. Спеціалісти перевіряють навіть пісок та ґрунт, аби вберегти школярів та дошкільнят від паразитів.
Працівники також надають консультативну допомогу. Наприклад, отримавши повідомлення про отруєння грибами, епідеміолог разом з помічником відправляються в лікарню для збору інформації про випадок, де, коли, за яких обставин виникла пригода, визначають контактних з хворим, аби провести роз’яснювальну бесіду, тим самим вберегти від небезпеки.
Невід’ємною складовою людського життя є харчування. На жаль, за словами Наталії Миколаївни, у нашому місті є недобросовісні суб’єкти господарювання галузі громадського харчування, які не реагують на численні офіційні запити та приватні розмови з власниками подібних закладів.
- Люди часто звертаються до нас зі скаргами про отруєння у тому чи іншому закладі. А ми не можемо нічого вдіяти, бо раніше санітарні правила були законом, а тепер додатком. В свою чергу, маємо право лише пропонувати укласти договір на дослідження продуктів харчування, води чи проведення гігієнічного навчання громадян. Підприємці самі вирішують, співпрацювати з нами чи ні. У випадку ж відмови вони несуть відповідальність за всі порушення санітарного стану.
Наталія Миколаївна радить небайдужим громадянам перед тим, як замовити послуги у закладі громадського харчування, поцікавитись, чи мають працівники закладу медичні книжки з відміткою щодо проходження медогляду та протокол дослідження від відділу лабораторних досліджень.
- Якщо десятеро за день поцікавляться у власника і відмовляться від послуг, то скоріш за все він замислиться над цим питанням, аби не втратити клієнтську базу, - говорить очільниця відділу лабораторних досліджень.
Виникає запитання: навіщо укладати договори, якщо в умовах сьогодення це робиться за власним виявом бажання і не є примусом? На офіційному сайті Дніпропетровського обласного лабораторного центру МОЗ України пояснено: «укладення договорів на лабораторні дослідження забезпечить підприємству впевненість в безпеці виробництва, а сім’ї надійний захист в здоровому харчуванні та способі життя».
А загалом-то не зовсім зрозуміло, навіщо державі орган, який не має ніяких повноважень відносно контролю якості санітарного та епідеміологічного стану населення? Якщо раніше представники санепідемстанції могли будь-якої миті з’явитися на підприємстві для перевірки закладу, то чому зараз мають благати укласти з ними угоду, аби населення знало про стан середовища, яке його оточує? Ці питання залишаються відкритими.
Орися ЛАДАТКО.
|