Низько схиляю голову перед талантом мудрої людини Валентина Якимовича Василенка. Як доречні та необхідні сьогодні його твори, саме зараз і саме для нас, молодого покоління, щоб юність вивчала, пам’ятала та передавала своїм дітям любов до творчості Великого Українського Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка, бо тільки той, хто шанує і пам’ятає своє минуле, має право на майбуття.
13 березня я була запрошена на презентацію книги Валентина Якимовича «З любов’ю до Тараса». Відвідавши дане свято, я поринула у світ чудової атмо-сфери, світ розуму та роздумів, творчості і таланту, і нова сила патріотизму відкрилася у моїй душі. Я наново подивилася на життя і зрозуміла, що коли палає вогонь, то людство не тільки зігрівається навколо нього, людству осяяна дорога яскравим світлом вогню до прекрасного. Так, дійсно, я вважаю твори В.Я. Василенка світлим сьогоденням, для нас це немов би такий потужний поштовх із середини серця, що постійно і настирливо тормошить тебе і зобов’язує діяти. На мій погляд, почесний вік Валентина Якимовича дає йому право спокійно відпочивати або поратися по своєму господарству, приділивши більше уваги своїй родині, але ж ні - він перегортає пласти історії і щоразу влучно заставляє замислюватися над життям. Книга «З любов’ю до Тараса» прочиталася на одному подиху, ще б пак - це думка та погляд наших земляків на творчість великого світового генія Тараса Григоровича Шевченка.
Не раз ловила себе на думці: чому скільки років ми не помічали те, що було поруч? Що може бути ближче рідної домівки та рідного порогу? Саме тут, де реве Ревучий, я народилася і проживаю ось уже 49 років, але ні в дитинстві, коли вивчала твори Шевченка, ні коли дивилася на річку Дніпро, не замислювалася, що саме велич Дніпровських порогів і була натхненням для написання «Заповіту» та інших шедеврів Т.Г. Шевченка.
І це не містика - це наші реалії. Маже через 159 років наша односельчанка, вчитель Л.І. Ленда поставила історичну дилему перед суспільством: то ж яке бачення надихнуло Шевченка на написання «Заповіту»? Так, мандруючи до Запорозької Січі, Тарас Григорович не міг не відвідати Дніпровських порогів. Стоячи біля наймогутнішого і найнебезпечнішого Ненаситецького порогу, або Діда–порогу (так ще звали його в народі), зі слів біографів, він був дуже вражений. А ще його вразила зубожілість земель дніпровських після розгрому козацтва Запорозької Січі, він пише вірш «Минаючи убогі села, понаддніпрянські невеселі»… А ми, живучи поруч із селом з гучним іменням Ненаситець, навіть і не замислювалися, в якій історичній стороні ми народилися і зростаємо: скіфські кургани, розкопки та дослідження стоянок по лівому берегу р. Дніпро істориком Д.І. Яворницьким, могила одного із князів київських Святослава Ігоревича в с. Микільське-на-Дніпрі, що якраз навпроти нашого села Василівка-на-Дніпрі…
А сам засновник села граф Іван Максимович Синельников! Згідно з історичними фактами, граф Синельников побудував та заснував дві залізничні станції в м. Синельникове та с. Славгород, також ним була заснована лоцманська школа для вивчення майстрів річкового порту, для навчання лоцманів для проходу через страшні 9 Дніпровських порогів.
Саме Запорозьке козацтво, його трагічна історія та Дніпровські пороги і манили до себе Великого Т.Г. Шевченка, тут він і побував в 1843 році, а через 100 років, у переламному 1943-му, відбулося переможне форсування р. Дніпро в районі села Олексіївка (Ременове).
Тож хочу визнати, що мене Ваші книги, шановний Валентине Якимовичу, змусили не тільки поглянути на життя по-іншому, вони змусили мене гордитися моєю домівкою - Наддніпрянським краєм, де живуть чуйні, прості, роботящі й щирі люди різних національностей, але однієї віри – віри у спокійне розмірене життя своїх дітей і онуків.
Схиляю голову в пошані перед Вашою невтомною працею і бажаю Вам, щоб Ваш розум був такий же світлий і мудрий, руки щоб Ваші могли ще довго тримати перо і писали нові твори, а ноги щоб не знали зупину і втоми.
До речі, в день презентації книги я зустріла ще одну талановиту людину Наддніпрянського краю, творчістю якої я захоплююся уже давно - Зінаїду Дем’янівну Грушко-Колінько. При зустрічі Зінаїда Дем’янівна подарувала мені свою книгу «Степе мій» (мої враження про цю книгу я вискажу для Вас, шановна Зінаїдо Дем’янівно, окремо).
Наталія ПАСЬКО,
Василівський сільський голова.
На закінчення:
Шановний Валентине Якимовичу, щоб ви розуміли, що ми не просто існуємо на цій святій землі, а кожен із усіх сил старається віддати частинку своєї любові, своєї поваги до рідного краю, я на Ваш розсуд і ознайомлення друкую свої думки.
„МОЯ УКРАЇНА„
Моя Україно – село мальовниче,
Що гордо стоїть на схилах Дніпра.
Моя Україна, ти матінка мила,
Моя Україно, а чим ти моя?
А тим, що мене колисала,
А колисаючи, пісню співала,
Що рідний поріг і колиска моя -
Це ти, Наддніпрянська моя сторона.
Де рідна до болю верба над водою,
Стежина, що в’ється над берег-рікою.
І серце стискає від болю і жалю,
Що я не лебідка і в вись не злітаю.
Не можу руками село огорнути,
А тільки вустами до неньки прилинути.
Вклонитися низько землі і порогу,
І річці, і броду, і всьому живому.
Бо разом із Вами я край свій шаную
І рідне гніздо, як лебідка будую.
Все щире і ніжне, що в серці я маю –
Тобі, Батьківщино, я щиро вручаю.
А все, що навчила мене і дала ти,
Я синові в спадок повинна віддати.
Щоб зберегти всі стежини у полі,
Немов наврочені від бога, як долі
Ті, що сплелися від власної волі.
Щоб рідний поріг і село шанувати,
І щоб не зганьбити, а прославляти.
(написано в 2005 році).
|