На Синельниківщині розпочалися жнива. До збирання ранніх зернових по великотоварних сільгосппідприємствах маємо 25388 гектарів, а по району в цілому 45879 гектарів. З них озимої пшениці 21979/30503 гектари, озимого ячменю 1572/3937, ярового ячменю 722/9800, гороху 1115/1249, озимого ріпаку 688/1129 гектарів.
За останні роки значно виросла і технічна оснащеність господарств. Зокрема, в жнивах братимуть участь 240 комбайнів, у тому числі 216 іноземного виробництва. Маємо 852/341 трактор, 201/10 оприскувачів, 402/20 сівалок, 428/64 культиваторів, 418/63 борони.
- Нинішній сільськогосподарсь-кий рік не можна назвати легким, враховуючи минулу посушливу осінь та спекотні кінець весни і початок літа. І все ж технологічний рівень наших сільгосппідприємств, досвід керівників та спеціалістів дозволяють протистояти примхам природи і мати досить пристойний врожай, - переконаний начальник районного управління агропромислового розвитку Микола Малюков.
Щоб наглядно переконатись у сказаному, вирушаємо до жниварів. Однак, незважаючи на нібито спекотні дні, ще позавчора далеко не всі господарства включились в роботу. Декому завадив дощ, а дехто ще очікує повної стиглості зерна до складської вологості.
- Ось погляньте - зерно уже до 15 відсотків вологості, а стебла іще є прозеленкуваті, - ділиться спостереженнями керівник господарств „Відродження” та „Надія” Генна-дій Риженко.
Але чекати уже нічого і два потужних Кейси за півдня „ковтнули” клин ярового ячменю. Культури не досить вдалої для нинішнього року, але, як зазначив Геннадій Володимирович, - її завжди будуть сіяти 100 гектарів. Бо саме таке зерно і саме таку солому хочуть мати на паї люди, та й на власній свинофермі ярим ячменем хрюшки ласують залюбки.
А взагалі за останні роки Геннадій дещо переосмислив закони економіки і вивів для себе головний закон сільської економіки – насамперед повинні бути задоволені люди:
- Я пережив період, коли на півтори тисячі гектарів лишалось два механізатори, тому за всяку ціну хочу мати згуртований колектив однодумців.
Виходячи з цього і розцінки складаються, і екіпажі зернових лайнерів формуються. Приміром, на кожному з них працює по два комбайнера з рівними правами та зарплатою, залежною від намолоченої тонни. Від тонни працюють і всі інші учасники жнив. Це дозволяє завершити збирання ранніх зернових на 680-ти гектарах за 8-10 робочих днів. Якщо, звичайно, не завадить погода, хоча і дощу тут завжди раді, бо поряд зріють поля з качанистою.
Контору ТОВ „Гарант-Агро” уже обсідають покупці нового врожаю, зокрема ріпаку. Довго до цієї культури приглядався голова товариства Віктор Бібік, поступово збільшуючи посіви, доки цього року не отримав своєрідний врожайний вибух – до 40-ка центнерів з гектара.
- Самі навіть не очікували такого результату, - ділиться Віктор Гаврилович. – Могли б мати іще більший вал ріпаку, коли б усю заплановану площу посіяли лише гібридами.
І розтолковує, що на ділянках, де сіяли сорти, сходів не отримали. От тобі ніби й дрібний нюанс для сторонньої людини, але він ще раз підтверджує – в сільському господарстві дрібниць не буває.
Повертаючись до жнив, зазначимо, що михайлівцям належить зібрати 1416 гектарів ранніх зернових. Для чотирьох сучасних комбайнів це не таке вже й складне завдання, хоча Віктор Бібік завжди оцінює перспективи не можливістю техніки, а можливістю механізаторів.
- Все залежить від того, хто в кабіні комбайна, трактора, автомашини, оприскувача. За минулі роки відбувся справжній природній відбір і тих, хто не хотів працювати – уже в нашому колективі не лишилось, - підсумовує керівник і наостанку пригощає нас яблучним соком з власного саду. Прохолодним, натуральним, справжнім, добротним, як і все в цьому господарстві.
Станіслав ТКАЧОВ.
P.S. Яке зерно краще – дозріле чи досушене? Про досвід АТЗТ „Агро-Союз” читайте у наступному номері „Берега Надій”.
|