На базі ДУ Інституту Сільського господарства степової зони НААН України та дослідного господарства „Дніпро” відбулася науково-практична нарада. Її учасники відвідали дослідний полігон кукурудзи, де були представлені 73 гібриди качанистої. Науковці прокоментували всі новинки селекції, які з’явилися завдяки старанням дніпропетровських дослідників. Директор інституту Анатолій Черенков ознайомив гостей з планами установи, а директор департаменту агропромислового комплексу Дніпропет-ровської ОДА Вадим Удовицький поділився своїм баченням перспективи вирощування кукуруд-зи, якої на полях Дніпропет-ровщини дозріває 302 тисячі гектарів:
- Доля кукурудзи тісно пов’язана з долею тваринництва. Занепадають ферми – все менше фермер цікавиться і качанистою. Але це міна уповільненої дії, бо з наших прилавків поступово зникають якісні і головне – натуральні - продукти харчування. А природа передбачила, що кожен малюк має випити певну кількість цільного молока, щоб організм отримав потрібні мікроелементи, які ніколи не замінять штучні дитячі суміші. Тому без перебільшень можна говорити, що доля українського народу в руках фермерів.
Тільки не всі мають подібну думку. Так, буквально за кілька днів до цієї наради Дніпропет-ровщина уже приймала чиновників від АПК і науковці були досить здивовані, щоб не сказати обурені, виступами деяких з них.
З їх слів, зокрема, заступник міністра АПК Володимир Лапа дуже довго вибачався перед представниками іноземних фірм за те, що ще не всі українські поля засіваються гібридами іноземної селекції. Бо вони, мовляв, кращі вітчизняних, а тому він всіляко сприятиме відмові сільгоспвиробників від вітчизняного насіння. Доля ж дослідних станцій, за його баченням, теж не радісна – їх треба розпаювати, щоб люди отримали паї і мали орендну плату, а лишити лише землю під суто селекційну роботу.
То ж дискусій під час наради вистачало. У них взяли участь такі аксакали сільського господарства, як академік Валентин Циков, професор Брис Дзюбецький, Герой України знаний аграрій Анатолій Вуйчицький. Зокрема, Анатолій Станіславович в своєму господарстві використовує віт-чизняні гібриди качанистої:
- У сприятливий рік ряд іноземних гібридів дійсно мають вищу врожайність, але не завжди на стільки, щоб компенсувати величезну вартість посівного матеріалу. Зате в такий посушливий рік, як нинішній, вітчизняні гібриди більш стійкі і не доведуть селянина до банкрутства. Хоча слід чесно визнати: при вирощуванні кукурудзи все визначається дощем.
Станіслав ТКАЧОВ.
|