З 1 липня 2015 року в Україні діє Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Згідно з цим документом, вже до 1 липня 2016 року повинні бути ліквідовані всі ЖЕКи, а мешканці багатоквартирних будинків самі мають обрати форму управління ними. На цьому етапі у кожного пересічного громадянина виникає купа питань: як буде далі? Які утворення замінять ЖЕКи? Для чого взагалі потрібні такі зміни?
З одного боку, давно вже назріла необхідність реформувати сферу житлово-комунального господарства. Ме-шканці багатоквартирних будинків скаржаться як на непомірні тарифи на послуги ЖКГ, так і на відсутність вирішення питань житлово-комунального характеру упродовж років і навіть десятиліть.
Але що ж може прийти на зміну ЖЕКам? Щоб почати управління будинком самостійно, у мешканців є два варіанти. Перший: передати всі функції з обслуговування будинку керуючій компанії. Такою може стати приватне підприємство, що займається наданням житлово-комунальних послуг. Другий - створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) та керувати будинком самостійно. Будь-яке з цих рішень повинне бути прийняте на загальних зборах власників квартир (необхідні голоси власників понад 50% площі будинку).
Однак потрібно пам’ятати, що керуючі компанії - це прибуткові організації, і тому вартість їх послуг буде немалою. В цьому відношенні ОСББ є вигіднішими, адже це - неприбуткові організації і податків вони не платять. Якщо ж мешканці самі не ви-значаться з формою управління своїм будинком до 1 липня поточного року, то, відповідно до закону, за них це зробить місцева влада - сама призначить керуючу компанію. Але, як показує досвід, приватні управлінські контори (будь то в газовій сфері, чи в сфері енергетики) порядку ще не наводили.
Я вирішила поцікавитися, наскільки мешканці багатоповерхівок готові до такої “самостійності”, і звернулася до мешканців будинку №194 по вул. Куйбишева (мікрорайон Північний). Недільного дня застала на лавочці жіночу нараду і запитала в них, що їм відомо про ОСББ.
- Це все впаде на голови нам, простим людям. І біля розбитого корита ми як були, так і залишимось. В підвалі стоїть вода майже до пояса, від цього в квартирах на 1 поверсі “цвітуть” стіни. Яка різниця, як назвати структуру? Хіба в цьому сенс? Від чого ми підемо, до того й прийдемо, – бідкається мешканка під’їзду №1, К. (жителі дуже прохали не називати їх прізвищ) - прим. авт. - Ось хотіли ми двері в під’їзді поміняти, але значна кількість жителів – пенсіонери, які в один голос заявили - грошей не дамо! Що тут вдієш? ОСББ щось змінить?
Зроблю знову невеличкий ліричний відступ у теорію. Як уже було сказано, ОСББ – юридична особа, і якщо більшість мешканців прийме якесь рішення, наприклад, поставити домофони, і для цього потрібно буде здати по 1,5 тисячі гривень, то це рішення буде обов’язковим для всіх. У разі його невиконання, ОСББ (або керуюча компанія) зможе через суд стягувати ці кошти з тих, хто платити не хоче або не може.
При створенні ОСББ потрібно обрати голову, то ж запитую мешканок будинку, чи є в них вже “на примітці” людина, якій можна довірити управління будинком в разі ліквідації ЖЕКу.
- Якщо ОСББ все-таки буде створюватись, ми б хотіли бачити його головою Віктора Бутліменка з 6-го під'їзду, - відповіла молодша співрозмовниця.
Відправляюcь до 6-го під’їзду запитати Віктора Григоровича, чи знає він про вже виказану йому довіру.
- Бути головою ОСББ не погоджусь. Дякую за довіру, але… ні. Спочатку потрібно вирішити глобальні проблеми, потім уже створювати ОСББ, - зазначив чоловік.
На думку Віктора Григоровича, проблемами, які потребують негайного вирішення у будинку № 194, є ремонт даху, ремонт підвалів (бо в них стоїть вода) та укріплення фундаменту, що просідає.
- До того ж, коли йде дощ, навпроти середніх під’їздів збирається багато води, пройти стає неможливо, а такого бути не повинно. Ця проблема також потребує вирішення, - зазначив Віктор Бутліменко.
Як бачимо, в питанні створення ОСББ ще багато незрозумілих моментів. Зламати стару систему управління, мабуть, легше, ніж побудувати щось нове. Навести лад в існуючій системі – складніше, ніж зламати її. Але чи буде досконалим те, що прийде їй на зміну?
Тамара АНКУДІНОВА.
|