В Магдалинівському районі відбувся обласний семінар по проведенню жнив. Хоча в повній мірі його таким вважати можна з великим натягом, адже практична частина була суто формальною. Так, увазі учасників запропонували лише виставлену (хоч і імпортну, але уже традиційну) техніку корпорації „Агро-Овен”, детально про яку розповіли лише голові Дніпропетровської ОДА Валентину Резніченку. Науковці в особі директора Інституту сільського господарства степової зони НААН України Анатолія Черенкова звернулись до очільника області з проханням про підтримку. Заодно представили результати селекційної роботи, особливу увагу звернувши на овес, яким в Україні не займається жоден інший інститут чи дослідна станція. Ця несправедливо забута культура може, на думку Анатолія Васильовича, зайняти достойне місце у яровому клині сільгосппідприємств.
Не потрапили гості і до магдалинівського картоплесховища, яке продемонстрували також лише губернатору. Тому увесь інтерес заходу було зведено до наради, на якій були порушені важливі як для сільгоспвиробників, так і для територіальних громад питання.
До децентралізації суто комерційній підхід
Голова ОДА окремо наголосив на тому, що об’єднання громад можливе лише на добровільних засадах. І коли хтось з обласних чиновників буде примушувати це робити – він більше не працюватиме в органах влади.
- Суто комерційний підхід, і якщо громада не бачить вигоди для себе – може залишати все без змін. Але тоді без змін також залишиться фінансування, і у вас знову не вистачатиме коштів на дороги, утримання шкіл, дитсадків і т.д. В разі об’єднання громада отримує більше прав, більше коштів, але і більшу відповідальність. За ОДА лишається функція контролю і нагляду, - декларував Валентин Резніченко.
Суть реформи, на думку губернатора, полягає в скороченні коштів на утримання штатів сільрад, які в масштабах України розподілені по-різному. Так, Дніпропетровщина з населенням 3,5 мільйонів жителів має 289 рад усіх рівнів, а Ровенська з півторамільйонним населенням – аж 600. Реформа має всіх поставити в рівні умови.
Однак не всі присутні в залі сприймають майбутнє об’єднання.
- Ми об’єднали юр’ївських та павлоградських шляховиків і після цього їх у Юр’ївському районі ніхто не бачив і дороги не ремонтуються, - ділився наболілим керівник підприємства „МЮД” Леонід Гудожник.
Не зрозуміло, як розбагатіють дві бідних сільради після об’єднання, і герою України керівнику агрофірми „Дружба” Новомосковського району Анатолію Вуйчицькому. Тому починати треба з пілотних проектів, щоб на їхніх прикладах побачити позитивні результати.
Область планує отримати 2,4 мільйони тонн ранніх зернових
Про плани аграріїв на жнива розповів начальник департаменту агропромислового розвитку Вадим Удовицький. Так, 2 мільйони 150 тисяч гектарів орних земель обробляють 5 тисяч великотоварних сільгосппідприємств та понад 4000 фермерських господарств. До збирання маємо 873 тисячі гектарів ранніх зернових, з яких 677 тисяч озимих, у тому числі 583 тисячі гектарів пшениці.
64-ри обласних елеватори та 1922 фермерських зерносховища можуть одночасно прийняти 4,5 мільйонів тонн зерна.
Для забезпечення області продовольством необхідно 535 тисяч тонн зерна. У тому числі 250 тисяч тонн пшениці для пекарської галузі. Для гарантованого постачання населення хлібом, за словами губернатора, будуть задіяні вже відомі механізми. (Очевидно, він мав на увазі так звані регіональні контракти, які так „успішно” запровадив кілька років тому сьогоднішній позаштатний радник голови ОДА Вадим Нестеренко).
Вадим Удовицький також обмовився про державні програми підтримки селян по відшкодуванню банківських кредитних ставок та компенсації за племінний молодняк ВРХ, за будівництво ферм, але Валентин Резніченко йому заперечив:
- Виділених в держбюджеті коштів надзвичайно мало, тому можна сказати – державної підтримки села немає. Тому головним нашим правилом має стати одне: не можеш допомогти – не заважай.
„Міліція кришує металоломщиків”
Такою реплікою відреагував губернатор на крик душі нікопольського керівника господарства Миколи Письменного стосовно бандитського розкрадання систем зрошування:
- Ні для кого не секрет, як діє наша ДАІ – 200 гривень дав і можеш їхати. Цього більше не буде – два тижні вам на розробку заходів і закриття всіх пунктів прийому металобрухту, - дав доручення начальнику обласної міліції Валентин Резніченко. При цьому додав, що з 15 липня в області спільно з МВС розпочинається експеримент по запровадженню патрульно-постової служби на базі ДАІ і всі нинішні офіцери будуть звільнені, а серед рядового та сержантського складу проведуть жорсткий відбір.
Чи можна продавати землю китайцям?
Торкнулись на нараді і глобальних питань, як-то наслідки відміни фіксованого податку, неповернення ПДВ агротрейдерам (за що „віддуваються” аграрії, хоча хімікам та металургам таку пільгу залишили) та продаж землі. З приводу останнього агровиробники виступали категорично проти, а чиновники, зокрема представники держкомзему – за.
- Сьогодні цього робити не можна, бо завтра вся земля опиниться у китайців, - висловився Анатолій Вуйчицький.
На що губернатор відреагував реплікою:
- А що поганого в тому, що тут будуть китайці? У них кукурудза не так родитиме?..
„Не узгодили чиновника з головою райдержадміністрації – подавайте до суду”
Обговорили також деякі організаційні питання, у тому числі драконівські вимоги ресівців та газівників при збільшенні потужності споживання сільгоспвиробниками, реєстрацію договорів оренди паїв. Валентин Резніченко обіцяв допомогти збільшити штат реєстраторів, щоб скоротити черги, які породжують корупцію. А от на скаргу Солонянського голови РДА з того приводу, що у район призначають начальників управлінь без погодження з ним, порекомендував:
- Якщо в законі прописана процедура узгодження кадрів, а обласні чи республіканські чиновники її проігнорували – подавайте до суду і нехай такі рішення відміняють.
(Цікаво, а у Синельниківському районі усі керівники погоджені з головою РДА?)
Станіслав ТКАЧОВ.
На фото: під час семінару.
|