Гній на поля! Цей поширений у минулі колгоспні часи лозунг у багатьох викликав іронічну посмішку. Бо добре знали, з якими приписками працювали загони сільгоспхімії, щоб гарно відзвітувати.
Набагато менше тоді говорили про вміст гумусу, земля не була такою рідною, бо ще не приватизовувалась, однак при всіх вадах „соцреалізму” органічні добрива все ж потрапляли на поля, і в немалій кількості – дякувати розвиненому тваринництву. Тому агрономічними та партійно-політичними методами родючість українських грунтів коли й не покращувалась, але й не деградувала.
Сьогодні ситуація змінилась – побачити десь на полі хімзагін практично неможливо. Та, на щастя, не скрізь. Наприклад, у ці дні у С(Ф)Г „Рой” триває активне внесення перегною. За словами Володимира Роя, у господарстві забуртовано понад 12 тисяч тонн органіки. В середньому на гектар планують внести до 50 тонн перегною, переважно під майбутні поля з кукурудзою.
- Чому керівники забули про цей дідівський спосіб підвищення врожайності, захопившись мінеральними добривами, до речі, дорогущими? – звернулись ми до керівника.
- Та не забули: просто тваринництво зникло, а з ним і органіка. Ми теж лише з 2012 року відновили активне внесення органіки, почавши зі 120 гектарів. У цьому році плануємо „зарядити” щонайменше 300 гектарів і далі темпи будемо нарощувати. За умови, звичайно, стабільного розвитку сільськогосподарської галузі в державі.
Бо є і інший бік небажання моїх колег вносити органіку – неясність з подальшою долею сільгосп- угідь. А що, коли ти сьогодні внесеш органіку, а завтра розпочнеться вільний продаж землі? Певний ризик є, але борги полю всеодно повертати треба.
Тому Володимир Миколайович переконаний, що це єдино вірний шлях підвищення родючості грунту. Адже органічні добрива дають віддачу щонайменше 15 років і дозволяють уникнути зайвої хімізації полів. Спеціально для цього придбали необхідну техніку, щоб не наймати чужинців, а дати роботу своїм людям.
Ми побували на полі і на власні очі пересвідчились, що роботи тривають в комплексі. Вивантажені бурти одразу розгортаються і заробляються дисковою бороною. То ж, як кажуть – на врожай!
|