Як і ким утримуватимуться відтепер багатоквартирні будинки – одне з найбільш обговорюваних питань. Відповідну нараду провели й у міській раді.Про перспективи, які очікують мешканців міських мікрорайонів, ми вже розповідали в попередніх номерах, тому зараз лише ще раз розставимо акценти.
Отже, чергове реформування, на думку першого заступника міського голови Володимира Яковіна, розширює повноваження і можливості самих жителів. Тому міська влада пропонує мешканцям кожного будинку до 1 травня визначитися з тим, хто має дбати про його утримання і надіслати свої рішення до виконкому. До речі, ліквідацію ЖЕКів міська влада не планує до 1 липня наступного року, створюючи тим самим певний перехідний період. А от після цієї дати вже вибору не буде: або товариство співвласників, або ж керуюча організація. До того ж, остання може бути зовсім не місцевою, і яскравий приклад цього – вже працююча в Синельниковому В-сервіс Груп, що обслуговує 12-й будинок.
На сьогодні законодавством визначено три можливі форми управління: товариство власників багатоквартирного будинку (ОСББ), збори співвласників, управитель, який призначається органом місцевої влади.
До речі, подекуди виникають питання щодо терміну «збори співвласників». Відповідно до ст. 10 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про:
1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним;
2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем;
3) обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням;
4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком;
5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт;
6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників;
7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.
Щоб створити ОСББ, необхідна згода більше 50% власників. Наступний крок - звернення ініціативної групи до міськвиконкому, отримання від БТІ списку власників житла і збори мешканців щодо створення ОСББ в будинку.
Якщо таке об’єднання створено і зареєстровано як юридична особа, ЖЕК повинен протягом трьох місяців передати документи на будинок, а у разі їх відсутності – відновити за власний рахунок.
Якщо будинки об’єднані спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можна створити одне ОСББ на кілька будинків.
Сьогодні міська рада розглядає можливість розробки програми щодо дольової участі місцевого бюджету у погашенні кредитів на заходи з енергозбереження. Справа в тому, що будинки мешканці отримають у тому ж стані, в якому вони перебувають на даний момент, адже ЖЕКи не проводитимуть капітальних ремонтів. Тож дбати про належний стан фасадів, покрівлі, під’їздів тощо жителям доведеться самим.
Стосовно ж керуючих компаній – їх, як вже було зазначено, призначатиме міська влада. При цьому, за словами міського голови Дмитра Зражевського, при рівних умовах перевага надаватиметься місцевим підприємствам, які, по-перше, наповнюватимуть бюджет, а, по-друге, нададуть синельниківцям робочі місця.
Ще один момент – побоювання мешканців щодо того, чи отримуватимуть вони субсидії у разі створення ОСББ. Як пояснила начальник управління соцзахисту Олена Захарова, право на отримання субсидії член товариства співвласників в жодному разі не втрачає. Яскравим прикладом цього є громадяни, які вже кілька років тому об’єдналися у такі організації – вони давно отримують субсидії на усі види комунальних послуг.
Оксана ЛЕНДА.
Довідка «БН»:
У Синельниковому 156 багатоквартирних будинків, з них 11 – об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, 4 – житлово-будівельні кооперативи. У 2016 році створено 2 нових ОСББ – у будинках по вулиці Миру, 43, та вулиці Миру, 39. У процесі створення ОСББ по вулиці Миру, 12-а та Миру, 44.
|