Господарствами Синельниківського району в цьому році заплановано посіяти 74 тисячі гектарів ярих культур, з яких зернових - 42,2 тисячі. Це менше від минулорічного показника і становить 87% до посіву ярих зернових урожаю 2014 року. На сьогодні вже посіяно ярого ячменю на площі 1080 гектарів та гороху - 270 га.
Управлінням агропромислового розвитку спільно з керівниками та агрономами сільгосппідприємств та фермерських господарств розроблена структура посівних площ по вирощуванню основних сільськогосподарських культур по інтенсивній технології. Товаровиробники в значній мірі переорієнтувалися на посів конкурентоспроможних та затребуваних на ринку культур. Це озима пшениця, кукурудза на зерно, соя, соняшник, озимий ріпак. Тому площі одних культур зменшено, а інших збільшено.
Однак, як показав аналіз справ в агропромисловому комплексі, в ПП Отюський, ПП Бервіна, СФГ "Удача", СФГ "Ольга" та деяких інших малих господарствах на низькому рівні агрономічна служба, насіння не доведене до посівних кондицій, значна його кількість низьких репродукцій, не дотримуються норм внесення добрив, сівозміни.
Для проведення весняно-польових робіт в 2015 році необхідно майже 122,6 млн. гривень. Передбачається залучення 15-ти мільйонів банківських кредитів, з яких на сьогодні отримано уже 9 (з відсотковою ставкою 21-25%). За аналогічний період 2014 року обсяг кредитів складав 30 млн. грн. (з відсот-ковою ставкою 19-24%).
В структурі посівних площ району зернові культури складають 62 відсотки, технічні – 23. Під урожай поточного року посіяно 37,7 тис. га озимих колосових культур, в тому числі пшениці – 33,5 тисяч, та 4,9 тис. га озимого ріпаку.
Озимі, які були посіяні восени в оптимальні строки (15.09-20.09), знаходяться в доброму стані. Вологи для розвитку озимих достатньо (за зимовий період випало 123-135 мм опадів). Запаси продуктивної вологи станом на 20 березня поточного року складали: озима пшениця (попередник чорний пар) – в орному шарі - 31 мм, в метровому - 150 мм; по гороху відповідно – 35 мм та 163 мм; зяб – 35 мм та 165 мм. На даний час в доброму стані знаходиться 31% озимих зернових, задовільному – 57%, слабкі - 12%. Щодо озимого ріпаку - всі посіви знаходяться в слабкому стані, вже списано 650 га. І це, на жаль, не остаточно.
Потреба в добривах складає 4850 тонн фізичної ваги. Вже підживлено близько 9857 га озимини. Подбали про вітаміни родючості ВСК „Україна”, ТОВ „Гарант-Агро”, СФГ „Жулей”, СФГ «Рой», СФГ „Червона долина”, СФГ „За мир”. Всі ж інші сільськогосподарські підприємства району мають незначну кількість добрив та продовжують їх закуповувати.
Насінням ранніх ярих зернових культур сільгосппідприємства забезпечені, засипано 3105 тонн. Але до посівних кондицій доведено лише 92% насіннєвого фонду. Забезпеченість засобами захисту рослин складає 62%. При потребі 850 тонн дизельного пального в наявності пальне є 90% до потреби.
Середня заробітна плата по Синельниківському району за 2014 рік склала 2840 грн. Такі господарства як ПрАТ «Агро-Союз», ТОВ «Дніпроагроальянс», ВСК „Україна”, СФГ «За Мир», СФГ «Жулей» у 2014 році виплачували своїм працівникам заробітну плату вище 3 000 грн. Але є і такі господарства, де звітують про заробітну плату на рівні мінімальної: СФГ “ДВК”, ПП “Агроланка”, ПП “Мар’ївське”, СФГ “ЛіК” ТОВ “Резонанс”, ТОВ “Агро-фільд”, ПП “Сальченко”, а це недоотримання коштів до районного бюджету.
Сума прибутку у великотоварних сільгосппідприємствах за 2014 рік склала 144 млн. грн., що на 40 млн. грн. більше, ніж у 2013 році. Рентабельність становить 26,6 відсотків. СФГ „Жулей”, ВСК „Україна”, ТОВ „Гарант-Агро”, Синельниківська селекційна дослідна станція закінчили минулий рік з рентабельністю понад 50 відсотків.
Аграрний фонд розпочав форвардну закупівлю зерна з врожаю поточного року. ТОВ «Дніпроагроальянс» уклав договір на поставку 5700 тонн пшениці, ПрАТ «Агро-Союз» планує поставити 20000 тонн.
Таким чином вищенаведені дані свідчать про готовність наших сільгосппідприємств успішно провести новий сільськогосподарський сезон. Але на території району понад 50 відсотків ріллі обробляється дрібними господарствами та одноосібниками, де не виключені проблеми як в агротехніці вирощування та дотримання сівозмін, так і у забезпеченості фінансами. Залишаються до них питання і по сплаті податків, тому цього року районне управління АПК підвищить вимоги щодо наповнення районного бюджету усіма агровиробниками.
Микола Малюков,
начальник Синельниківського управління агропромислового розвитку.
|