На цей раз - на кладовищі неподалік ставка Красного. Його виявила 4 листопада голова квартального комітету №18 Вікторія Черв’якова, занепокоєна візитом до неї невідомого чоловіка, який напередодні намагався отримати у неї дозвіл на поховання літньої жінки, мовляв, це її остання воля.
До чого тут дозвіл квартальної - незрозуміло, адже ці громадські діячі не мають жодного відношення до поховань і ніяких дозволів, погоджень або відмов давати не мають права. Втім, Вікторія Валентинівна роз’яснила несподіваному прохачу, що кладовище закрито ще в 80-х роках минулого століття, а за всіма дозволами слід звертатися до міської ритуальної служби.
- Зранку наступного дня я вийшла на кладовище, щоб переконатися, що все в порядку, та з подивом побачила ледь не в центрі його щойно викопану яму. Зателефонувала до ритуальної служби, там повідомили, що, звісно, жодних дозволів на поховання на цьому цвинтарі не давали.
На місце приїхав директор КП "Ритуальна служба" Володимир Лобанов, були викликані правоохоронці, які склали відповідний протокол щодо цього правопорушення. Яму знов засипали землею.
- Це вже переходить всі межі, - з обуренням каже Вікторія Черв’якова. - Я розумію, коли тут проводять поховання біля могил рідних, якщо заздалегідь залишили місце і до того ж отримали дозвіл, але ж сьогодні на нашому кладовищі ховають людей з мікрорайонів обох вокзалів, навіть з Дніпропетровська. Ями риють кому де заманеться - біля дороги, стали заглиблюватися в лісосмугу, знищуючи дерева, дійшли вже практично до людських городів. До того ж, багато з цих незареєстрованих поховань вже заздалегідь покинуті - просто ставлять хрест, на якому навіть прізвища не пишуть, і так воно й залишається на довгі роки...
З’ясувавши по своїх каналах, хто теоретично міг би ховати цього дня рідну людину, Володимир Лобанов приїхав за відповідною адресою. Там справді вже виносили вінки, проте рідні запевнили, що, хоча спочатку дійсно хотіли обрати цвинтар на вул. Робочій, небіжчицю ховатимуть на кладовищі східної частини. Так воно і сталося. До викопаної вночі на "Красному" кладовищі ями так ніхто і не з’явився...
Чи то люди вчасно схаменулися, зрозумівши, що вчиняють протизаконно, чи тишком довідалися, що місце для поховання вже закопане - невідомо. Та проблема незаконних поховань в Синельниковому поки, на жаль, не вирішена.
Жахливо, коли в останню путь покійного супроводжують не з чистою душею, ховаючись і озираючись, наче злочинці. Та якщо муки совісті невідомі таким людям, для них мають спрацювати інші фактори: як пояснили працівники поліції, в разі виявлення незаконного поховання вони мають право провести ексгумацію трупа, до того ж проводитиметься вона за рахунок родичів покійного. Можливо, хоч ця інформація змусить зайвий раз подумати тих, хто намагається поховати рідну людину поза законом.
Оксана ЛЕНДА.
|