Минулого тижня в приміщенні Кислянської сільської ради відбулась спроба об’єднання громад. Пропозиція надійшла від ініціативної групи Дерезуватської сільради, яка запропонувала створити громаду з кислянцями та вільнянцями.
Для останніх це виявилось новиною, бо тут ще ніхто з людьми не вів про це мову. Як згодом з’ясувалось, дерезуватці теж до теми об’єднаних громад були байдужі, аж доки не з’явилась інформація, що нібито депутат облради Наталія Задорожня за підтримки керівництва агрофірми „Степова” готує проект по об’єднанню Дерезуватської, Мар’ївської, Кислянської рад з центром у Раївській сільраді. (Шкода, що на збори вони так і не з’явились). Місцеві фермери спрогнозували, що оскільки землі даного господарства знаходяться в цих сільрадах, то це буде більше бізнесовий проект, ніж соціальний, і запропонували вищезгадану альтернативу.
- Ми знаходимось на єдиній транспортній магі-стралі, у нас є школи, садочки і амбулаторія, курсують маршрутки, - ви-словив свою думку Микола Чабаненко. – І який би населений пункт не став центром громади, усім буде зручно дістатись до адмінустанов. Раївка це взагалі апендикс, який нікому не з руки. Але коли сидітимемо мовчки, то час на добровільне об’єднання спливе, і у наступному році нас згонять без нашої згоди куди захочуть.
Піддали сумніву і прийнятий на минулій сесії облради перспективний план об’єднання практично всього району в єдину Новогнідську громаду, мотивуючи це тими ж транспортними незручностями.
Його підтримав син і депутат обласної ради Микола Миколайович, який в об’єднанні трьох сільрад бачить можливість більш ефективного управління територіями. Не треба буде їхати в район з простягнутою рукою, місцеві проблеми вирішуватимуться оперативніше, депутати зможуть самі регулювати розмір податків на території об’єднання.
Але для цього потрібне спільне бажання, якого якраз і немає. Наприклад, Кислянський сільський голова Накіп Галієв ще й сам не визначився в даному питанні, а Вільненський сільський голова Анатолій Поляков та керівник податкоформуючого фермерського господарства Андрій Усов висловились проти такої пропозиції. І не тому, що їм не підходять дані сільради, а тому, що вважають недоцільним розривати район на шматки.
- Перш за все потрібно рахувати економіку і визначитись з тим, як краще буде людям, - пояснював своє бачення майбутнього Синельниківщини Андрій Усов.
Його підтримали запро-шені на збори голова райради Юрій Мартиненко, та перший заступник голови РДА Сергій Турченюк.
За словами і розрахунками Юрія Мартиненка, громада з цих трьох сільрад не буде фінансово спроможною, бо не зможе утримувати навіть школи, на кожну з яких знадобиться по 5-6 мільйонів гривень. До цього додадуться інші необхідні в громаді структури від центру надання послуг до пожежної частини. В результаті бюрократичний апарат збільшиться і через два роки, коли припиниться державна підтримка соціальних проектів новостворених громад, жити об’єднанню буде ні на що. Не випадково ж автори укрупнення рекомендують створювати громади з чисельністю людей не менше 3,5 тисячі чоловік, школою не менше 300 учнів і садочками зі ста малюків.
- Коли ж об’єднання буде масштабним, то ми зможемо зберегти всі адмінструктури практично у тому ж вигляді, в якому вони існують сьогодні. Більше того, додамо ті, які нині існують лише в Дніпрі, як то інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю. І нехай нікого не бентежить назва Новогнідська громада. Це лише може бути юридичною адресою громади як найближчої сільради до Синельникового, де залишаться всі районні адмінустанови.
До того ж Юрій Іванович представив свій проект структури громади, який уже впроваджено в Одеській області. Суть його в тому, що при об’єднанні громад не буде окремо визначеного центру, а укладаються договори об’єднання з громадою кожної сільської ради. Він передбачає, що натомість сільських рад лишаються не старости фактично без будь-яких повноважень, а старости зі своїм управлінським апаратом в кількості 3-4 чоловіки, з автомобілем, печаткою і правом видавати населенню відповідні довідки, наприклад, для отримання субсидій. Та головне – в договорі буде прописаний пункт, який передбачатиме згоду старости на використання зібраних на даній території податків у загальнорайонних проектах. Таким чином ніхто з новообраних очільників району не зможе безконтрольно розпоряджатись коштами і тягнути ковдру на себе.
Такий варіант, наче б то, заспокоїв усіх активістів і вони зійшлися на тому, що не потрібно сидіти і чогось чекати „зверху”, а розпочинати проведення сходів, щоб визначитись з думкою людей. Але для цього уже мають бути економічні та фінансові розрахунки того світлого майбутнього, про яке розповів Юрій Мартиненко. А воно, на наш погляд, досить таки затьмарене непроведеною як слід урядом децентралізацією, як б мала забезпечити громадам додаткові повноваження та надходження коштів. Через це об’єднаним громадам лишається лише економити кошти сьогодні на скороченні адмінапаратів, а завтра, не доведи, Боже... на школах, дитсадках, ФАПах?
Станіслав ТКАЧОВ.
|