Традиційно наприкінці літа С(Ф)Г „Україна-2000” Васильківського району скликає до себе друзів і колег з сусідніх районів на практичний семінар, який вони проводять спільно з фірмою „Агрозахист Донбас”. Увазі фермерів пропонують демонстраційні поля соняшника та кукурудзи ведучих світових компаній, які працюють на українському ринку продажу насіння.
У своєму вступному слові голова господарства Віктор Дубовик наголосив, що цього року на демділянках висіяно не сто гібридів соняшника, а менше. Відібрано лише ті, що реально дають гарний результат у нашій зоні. Однак і їх огляд зайняв майже дві години, бо нинішній ринок насіння просто переповнений пропозиціями. До того ж, гібридів кукурудзи, інтерес до якої, незважаючи на капризи погоди, залишається високим також було представлено майже два десятки.
Представники фірм детально зупинялись на особливостях кожного гібриду, але інтерес селян явно тяготів до сухостійних і маслянистих екземплярів. Воно й зрозуміло. Наприклад, нинішнього року соняшник мало того, що явно не виправдав надії аграріїв на врожай, так ще і відсоток виходу олії помітно нижчий від минулорічного насіння. Все це позначається на ціні та рентабельності господарств.
- Ну все у нашій країні „прив’язане” до долара, тільки не продукт нашої праці, - бідкались учасники семінару, яким навіть під час заходу надходили есемески про чергове подорожчання солярки.
Ще одна морока звалилась на голови сільгоспвиробників – вовчок на соняшнику (заразиха - рос.). Причому, ця проблема сягнула таких масштабів, що у деяких сільгосппідприємствах окремі поля просто не косили, бо зерно не налилося. Тому про це найбільше говорили на теоретичній частині семінару. Своїми спостереженнями ділились як практики, так і науковці. Причин такого засилля вовчка називалось багато, але головною всі одноголосно визнали неякісне насіння і недотримання сівозміни.
- Дуже часто це вимушений крок, бо його диктує економіка і нестабільність цінової політики в державі. А от щодо якості посівного матеріалу, то у нас практично ніщо і ніхто не захищає селянина від аферистів-торгашів. Тому вихід один – купувати лише у перевірених компаніях. Також дуже мало лишилось культур, виручка від продажу яких може конкурувати з ціною добрив, пального, запчастин та забезпечити виплату зростаючої орендної та заробітної плати.
В справедливості цих слів ми могли переконатись у „Україні-2000”. Зокрема, тут традиційно мали в сівозміні сорго, а нині довелось від нього відмовитись через зниження ціни та проблеми з реалізацією. Хоча на світовому ринку попит на сорго не знизився, але це ніяк не втішило нашого фермера.
Не обійшли увагою під час дискусій і несподівано низьку урожайність соняшника. Це попри те, що до початку літа всі сподівались на рекордний вал. Що ж сталось? Пояснення знайшли у все тих же погодніх умовах. З весни випали рясні дощі і запас вологи був такий високий, що рослина, „відчувши” комфортні умови, „облінилась” і не стала формувати потужний стержньовий корінь, притаманний соняшнику. Йому цілком вистачало мочкуватого аж доки літні суховії не висушили верхній шар грунту, а з глибини дістати вологу рослині було вже просто нічим. В результаті стебло виросло, а налитись зерно не встигло.
Закінчився семінар приємною подією – всі учасники ще раз привітали господаря Віктора Дубовика з минулим ювілеєм та перейшли до неформального спілкування.
Станіслав ТКАЧОВ.
На фото: під час семінару.
|