Під час семінару з питань енергоефективності, що пройшов у Дніпрі, експерт з питань соціального захисту, консультант Світового Банку Валентина Войтенко розповіла, що субсидія є цільовою, адресною і головне – безповоротною. А це значить, що за 21 рік, відколи Кабмін затвердив Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, ніхто і ніколи їх не повертав державі. Її отримання не тягне за собою зміни форм власності на житло, отже не завадить без перешкод продати або залишити його у спадок.
За словами експерта, люди при слові «субсидія» здригаються через те, що до нещодавно для її отримання необхідно було зібрати силу-силенну папірців від органів місцевого самоврядування. Наразі ж необхідно заповнити лише два документи: заяву та декларацію і подати їх до органу соцзахисту особисто або уповноваженому сільради, соцпрацівнику, або надіслати поштою, або заповнити на сайті Мінсоцполітики.
На субсидію має право будь-яке домогосподарство, якщо вартість послуг за соціальними нормативами перевищує визначену за формулою частку доходу (обов’язкова плата). Не призначається субсидія у тому разі, якщо протягом 12 місяців до звернення було здійснено купівлю або оплату послуг на суму вище 50-ти тисяч гривень. Але через те, що механізм надання субсидій досить гнучкий, можливі винятки за рішенням комісії. Для цього в заяві слід вказати, що необхідний розгляд комісії. Надалі колегіальний орган, житлові організації, юристи, представники влади, які увійдуть до складу цієї комісії, приймуть обґрунтоване рішення на підставі огляду будинку.
Субсидія надається за місцем реєстрації. Проте люди без реєстрації також мають право отримувати державну допомогу – індивідуальні забудовники та орендарі на підставі договору оренди. До речі, цей договір не повинен обов’язково бути нотаріально завіреним. Його можна скласти у письмовій формі, єдина умова – необхідно, аби кількість осіб, які орендують житло, та зареєстрованих фактично співпадали.
Якщо людина має у власності кілька будинків чи квартир, субсидію має отримати лише на домогосподарство за місцем проживання. На право отримувати державну допомогу не впливає наявність майна (транспорту, дачі, інших будинків, квартир, тощо). Від майна береться лише дохід, тож, якщо здати будинок в оренду, то необхідно декларувати цей прибуток. Не впливають також на право отримувати допомогу на сплату житлово-комунальних послуг наявність незайнятих працездатних осіб, заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, земельної ділянки, паю, корови тощо, а ще депозити і доходи від них чи купівля валюти.
Для нарахування субсидій Державною фіскальною службою, Пенсійним фондом та фондами соцстрахування надаються відомості про дохід осіб. Надалі розраховується сукупний дохід – це нараховані за попередній рік доходи без податку доходів фізичних осіб. А ось тим, хто не працює, для розрахунку беруть два прожиткових мінімуми. Якщо людина працездатного віку не працює, не служить в армії, не вчиться, то з травня її дохід становить 2900 гривень на місяць. У такий спосіб держава бореться з тіньовими доходами, й ті, хто сплачують свої податки чесно – опиняються у виграші. Бо чим менший дохід, тим більше субсидія.
Одержувач субсидій в свою чергу повинен виконувати певні обов’язки, які накладає на нього держава. Насамперед надавати достовірну інформацію про види доходів та джерела їх отримання та про здійснення одноразової купівлі товарів або оплати послуг на суму більше 50-ти тисяч гривень. Якщо громадянин невідповідально поставився до своїх обов’язків, то надання субсидії припиняється, проте не назавжди. Різницю від нарахованої субсидії і тією, яка мала би бути насправді, доведеться повернути. Подайте ще раз правдиву достовірну інформацію, субсидію знову нарахують.
Субсидії на придбання скрапленого газу і твердого палива (СГТП) не призначаються автоматично на наступний період, на відміну від інших. Розраховуються вони, виходячи з річного доходу на попередній календарний рік і надаються готівкою. Разом з річною субсидією на СГТП надається субсидія на житлово-комунальні послуги з місяця звернення до кінця року.
Свій виступ доповідач завершила словами Міністра соцполітики Андрія Реви: «Ми не розглядаємо програму житлових субсидій як панацею, як таку, що назавжди законсервує нинішній стан речей. Ми розглядаємо її як перехідний етап до підвищення спроможності наших людей самотужки платити за послуги житлово-комунального господарства».
Орися ЛАДАТКО.
|