10 листопада до редакції надійшов лист від мешканки селища Роздори М.Н. Шиян, написаний від імені 260 пайовиків, котрі передали свої земельні паї, розташовані на території Старовишневецької сільради, в оренду агропідприємству під назвою „СОЮЗ-3”:
„Я живу в Роздорах, але мій пай розташований в с. Старовишневецькому. Договори ми підписали з „Союз-3” Солонянського району. Керівника ми бачили один раз за три роки, коли підписували договори. Угоди укладали на 5 років, але пройшло три, і вони привезли нові договори – вже на 10 років. Ми самі заповняли їх і здали на підписання. Коли отримали назад, побачили, що нам поставили 1,5% без захисту від інфляції. Але що зроблено – то зроблено. Обіцяли, як буде подорожчання, то будуть нам добавляти виплати. Та обіцянки свої вони не виконали. Вийшов закон всім збільшити орендну плату, а нам не додали ні копійки. Дали в листопаді таку ж суму, як і минулого року. Де ж їхні обіцянки? Вони нас образили, урожай зібрали, а гроші у свої кишені поклали. А тим, хто не підписав договори на 10 років, взагалі дали по 400 гривень. І гроші нам давали всі три роки вночі, з 9 до 12 годин. Це нормально – йти з грошима вночі старим людям? Ми в область писали листа нашому депутатові Штишенко, звідти він прийшов Мартиненку, так ми і не знаємо, де він? Який результат? Хочемо через вашу газету дізнатися правду, чому нас так обдурюють, чого з нами так поступили? Насправді всім добавили, а нас чомусь обманули. Де нам шукати правду, до кого писати, куди йти? Вони кажуть, що нас кинуть, та нам від цього не легше. Дорога редакція! Будь ласка, допоможіть нам забрати наші гроші. Всього пайовиків 260 чоловік. У нас село невелике, майже всі пенсіонери. Старі, немічні, хворі з ціпочками прийшли по свої гроші, але ми нікому непотрібні. Надія на вашу газету. М. ШИЯН, Л. ГЕРАСЬЄВА, Н. ПОЛОЖАЙ, ШУЛЬГА, всього 260 чоловік”.
Вже в телефонній розмові авторка листа додала, що попередні роки орендарі хоч потроху, але збільшували орендну плату, а зараз чомусь забули, хоча ціни на все підвищилися дуже сильно. „Душа болить, що хазяї „Союз-3” наживаються на наших землях, а до нас так ставляться”, - додала жінка. За коментарями ми звернулися до Старовишневецького сільського голови Тетяни Линник, яка повідомила наступне: „На Ваш запит №45 від 16.11.2011 року стосовно листа мешканки сел. Роздори Шиян М.Н., власника земельної ділянки (пай), яка знаходиться на території Старовишневецької сільської ради, повідомляємо, що згідно договорів оренди, укладених пайовиками із СТОВ „Союз-3” (Солонянського району), виплата орендної плати здійснюється згідно з договорами оренди між орендодавцями та орендарями. В договорах оренди зазначена плата 1,5% вартості земельної ділянки (паю). Пункт 10 договору (обчислення розміру орендної плати за землю) здійснюється без урахування індексу інфляції (речення з урахуванням в договорі закреслено). Про компенсацію на випадок інфляції або зміну орендної плати щодо Указів та Положень КМУ в договорах не зазначено. Коли землі на території сільської ради передавались пайовиками в оренду, проводилося зібрання з керівництвом СТОВ „Союз-3”, де вони запевняли пайовиків, що орендна плата буде виплачуватися на рівні з іншими орендарями. На сьогоднішній день виплата орендної плати за 2010-2011 роки становить по інших орендарях: АТЗТ „Агро-Союз” – 800 грн. за 1 га; ФГ „Меренчук” – 800 грн. за 1 га; ТОВ „Дніпроагроальянс” – 800 грн. за 1 га; СТОВ „Союз-3” – фактично орендну плату не підняв. При зверненні до керівництва СТОВ „Союз-3” щодо проведення зібрання з пайовиками вони відмовилися, мотивуючи це тим, що вони пункти договору не порушують. Чисто по-людськи людей шкода, бо орендна плата і правда мізерна, але ж договір оренди підписували власники паїв особисто”. Питання – чи треба змінювати розмір орендної плати згідно з відповідними постановами Кабміну чи іншими законодавчими актами, навіть якщо це не зазначено в договорах оренди – слід переадресувати скоріше правоохоронним органам або юристам. А чи є важелі впливу на недбалих господарів у представників влади – ми поки що не з’ясували, адже відповіді від голови Синельниківської райдержадміністрації Юрія Мартиненка на редакційний запит від 11 листопада ми так і не отримали... Що ж до власників паїв, незадоволених орендною платою, то не втомлюємося нагадувати: ніколи ні за яких умов не підписуйте документи, не ознайомившись детально з їх змістом. А підписувати порожні бланки – взагалі, злочин проти себе особисто. Та якщо ви вважаєте, що правда на вашому боці, а з орендарями згоду не знайти – радимо звертатися до прокуратури. Світлана КАДОШ.
|