Широкий доступ до вакцини у населення з’явиться лише у 2022-2023 роках. Нині дослідники тестують 63 вакцини в клінічних випробуваннях на людях, а 172 вакцини перебувають на доклінічній стадії дослідження.
Зараз у світі роблять щеплення 10 різними вакцинами, але дослідження їхньої безпеки та ефективності ще не завершені.
1. Comirnaty, виробник Pfizer/BioNTech (США, Німеччина) – показує ефективність у 95%, ВООЗ схвалила для використання в надзвичайних ситуаціях.
2. mRNA-1273, виробник Moderna (США) – показує ефективність у 94. Попереднє дослідження показало, що ця вакцина дає антитіла від COVID-19 як мінімум на три місяці.
3. Convidecia, виробник CanSino (Китай) – остаточних даних про її ефективність та тривалість захисту поки немає, друга фаза випробувань продемонструвала, що вакцина викликала сильну імунну відповідь.
4. Sputnik V, виробник Gamaleya (Росія), у Росії стверджують, що її ефективність становить 91,4%, проте в експертів є питання до цієї вакцини. Зараз вакцина перебуває на третьому етапі клінічних досліджень.
5. AZD1222, виробник Oxford-AstraZeneca (Швеція, Велика Британія) – ефективність коливається від 62% до 90% залежно від дозування. Велика Британія дозволила вакцину для екстреного використання, інформації про тривалість захисту немає.
6. BBIBP-CorV, виробник Sinopharm (Китай) – компанія-виробник заявила, що її ефективність становить 79,34%, але ще не опублікувала докладні результати досліджень третьої фази.
7. Covaxin, виробник Bharat Biotech (Індія) – відсутні опубліковані дані третьої фази досліджень, які мали би показати, наскільки ця вакцина безпечна та ефективна, як і дані про тривалість дії цієї вакцини.
8. CoronaVac, виробник Sinovac (Китай) – дослідники заявили, що ефективність становить 78%. Проте нові дані показують, що загальний рівень ефективності нижче 60%, але вище 50%. Саме 1 млн. 913 доз цієї вакцини проти COVID-19 мають поставити в Україну. Як довго ця вакцина може захищати від COVID-19, невідомо.
9. Sinopharm-Wuhan, виробники Wuhan Institute of Biological Products, Sinopharm (Китай) – проходить третю фазу випробувань у декількох країнах. Які результати показує вакцина, поки невідомо.
10. EpiVacCorona, виробник Vector Institute (Росія) – ефективність поки не відома, тільки почалася третя фаза досліджень препарату, інформації про тривалість захисту немає.
Всього вакцинацію розпочали щонайменше 50 країн. Більшість із них використовує вакцину Pfizer/BioNTech. Російський «Спутник V», крім Росії, застосовують в Аргентині та Гвінеї.
Які побічні ефекти дає вакцина
У вакцинованих фіксують, зокрема, високу температуру – до 39-40 °C, втому, біль в м’язах та суглобах, головний біль. Були навіть випадки анафілактичного шоку.
Короткострокові побічні ефекти – біль у місці ін’єкції, головний біль, лихоманка, підвищення температури тіла протягом тривалого часу в межах 37,2-38,0 °C, болі в м’язах, втома. Ці ефекти можуть тривати від 12 до 36 годин після ін’єкції.
Чим молодші учасники, тим частіше вони повідомляли про побічні реакції від вакцини Pfizer. Люди літнього віку зазвичай менше переживають такіреакції.
Яка саме? Для кого? За скільки?
Як вакцина від ковіду потрапить в Україну та хто за це відповідає
Наразі Україна планує отримати вакцину двома шляхами – купити її у конкретних виробників і домовитись про безоплатне постачання від COVAX, світової ініціативи задля імунізації від коронавірусу. Закупівлями займається державне підприємство «Медзакупівлі України», перемовинами з COVAX – МОЗ і Центр громадського здоров’я.
Необхідні документи Україна підписала в грудні 2020-го. Законтрактована «Медзакупівлями» вакцина Sinovac Biotech надійде в Україну лише після завершення третьої фази клінічних випробувань з ефективністю в щонайменше 70%. Її доставить компанія-посередниця «Лекхім» з сумнівною репутацією, що є вимогою Sinovac Biotech, заявляють у МОЗ.
Скільки Україна заплатить за вакцину
Держава вже заплатила майже мільярд гривень – ще з торішнього бюджету. Ці гроші отримав український посередник «Лекхім». У грудні 2020 року Кабмін перерозподілив близько 1,3 мільярда на вакцину. Але на неї пішли лише 964 мільйони. На залишок купили тести та препарати, які використовують для лікування COVID.
За ці 964 мільйони Україна має отримати трохи більше ніж 1,9 мільйона доз. Тобто близько 500 гривень чи 18 доларів за дозу. Щеплення однієї людини, таким чином, обійдеться приблизно у тисячу гривень. Загалом же анонсовані виробниками ціни варіюються в проміжку від $3-4 до $15-20 за дозу.
У бюджет 2021 року на вакцину заклали 2,6 мільярда гривень. Остаточних домовленостей з виробниками на ці гроші поки немає.
Коли і скільки доз вакцин отримає Україна
У найближчі місяці Україна планує отримати близько 10 мільйонів доз вакцини – 1,9 мільйона від Sinovac Biotech і 8 мільйонів від COVAX. За кращим сценарієм – COVAX виділить для України не 8, а 16 мільйонів доз, але гарантій цього поки що немає. Сукупно 10 мільйонів доз вакцини вистачить на щеплення для трохи менше ніж 5 мільйонів українців, адже кожному треба ввести по дві дози препарату. Це близько 13% населення України, якщо спиратись на електронний перепис 2019 року.
Щеплення, зроблені закупленою за держкошт вакциною від Sinovac Biotech та наданою COVAX, будуть для українців безоплатними.
Першою в Україну має приїхати вакцина з Китаю – до кінця березня – 700 тисяч доз з майже 2 мільйонів. Вакцину від COVAX чекають приблизно в той самий час, що і від Sinovac Biotech – у першому півріччі 2021-го, орієнтовно в березні-квітні.
Як в Україні будуть щеплювати від ковіду
За прогнозом міністра охорони здоров’я Максима Степанова, українців можуть почати щеплювати від ковіду вже в лютому. На думку очільника Центру громадського здоров’я Ігоря Кузіна, за наявності вакцини почати вакцинацію у лютому можна радше для медиків. Масову кампанію з вакцинації навряд чи вдасться розпочати так швидко. 55% українців готові зробити щеплення від коронавірусу, якщо вакцина буде безкоштовною. 40% – не готові. 35% готові вакцинуватись платною вакциною, 57% – не готові.
Як і в усьому світі, першими щеплення від COVID-19 в Україні отримають люди з груп ризику: медики, військовослужбовці, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями та інші.
Вакцини по регіонах розподілятимуть пропорційно до кількості представників груп ризику. Умовно – чим більше медиків працює в регіоні, тим більше туди відправлять вакцин з урахуванням логістичних можливостей регіонів.
Люди з груп ризику можуть відмовитись від щеплення, яке буде добровільним. Зробити щеплення зможуть як ті, хто не хворів на COVID-19, так і ті, хто вже переніс хворобу. Здавати ПЛР або ІФА тест перед щепленням не потрібно. Українців з усіх груп ризику планують безоплатно провакцинувати до квітня 2022 року.
Скільки людей в Україні зможуть вакцинуватись у 2021
Державним коштом: тієї вакцини, за яку вже заплатили з держбюджету, вистачить на 957 тисяч громадян. Назвати, навіть орієнтовно, кількість людей, чиї потреби покриють виділені у 2021 році 2,6 мільярда гривень, складно. Адже це залежить від ціни, про яку вдасться домовитись із постачальниками. Якщо відштовхуватись від цифри першого і поки єдиного українського договору, то це може бути близько 2,6 мільйона людей.
Ще 4 мільйони зможуть вакцинуватись завдяки програмі COVАX. Потенційно Україна також може розраховувати на 125 млн. доларів від Світового банку та Європейського інвестиційного банку. Якщо це стане реальним, отримати свої дози зможуть ще декілька мільйонів людей.
Чи можна буде щепитись самостійно і скільки це може коштувати
Першою про продаж вакцин в Україні заявила компанія «Лекхім», яка продасть 5 мільйонів доз вакцини від Sinovac Biotech за ціною близько 500 гривень (одній людині треба дві дози). Найперше «Лекхім» орієнтується на продаж вакцини на підприємства – для вакцинації працівників та членів їхніх родин.
Чому СБУ вже розслідує контрабанду
У перший тиждень нового року у мережі почали писати, мовляв, у країну контрабандою завезли Pfizer. А далі препарати підпільно продавали VIP-політикам за кілька тисяч євро. Після публікацій президент Володимир Зеленський доручив Службі безпеки України та іншим правоохоронцям «негайно перевірити інформацію». Прем’єр Денис Шмигаль наказав зробити те ж МОЗ та МВС.
СБУ почало розслідування 6 січня, але деталі поки не коментують і не розкривають.
За матеріалами інтернет-видання "Українська правда".
Від редакції:
Шановні читачі! А ви плануєте робити щеплення від COVID-19? Чекаємо на вашу відповідь.
|