У зв’язку з ситуацією, що склалася в світі із захворюваністю на COVID-19, на сьогодні створені вакцини для його профілактики, в т. ч. AstraZeneca/Oxford (локальна назва Covishield) та Pfizer/BioNTech.
Вакцини схвалені ВООЗ для екстреного застосування, також дозвіл на їх використання дали країни Європейського Союзу, Велика Британія, Індія, Україна. 22 лютого 2021 року Міністерство охорони здоров’я в Україні зареєструвало ці вакцини для екстреного застосування.
Для повної імунізації потрібні дві дози вакцини, введеної з інтервалом 3 тижні. Вона може зберігатися до шести місяців при температурі від +2 до +8° С в окремому холодильнику для зберігання вакцин.
На першому етапі щеплюватимуть тих, хто найбільше потребує захисту і допомагає іншим: медиків ковідних лікарень, бригади швидкої допомоги, співробітників лабораторій, що тестують на COVID-19, мешканців та персонал будинків для людей похилого віку, військових на фронті. Вакцинація здійснюватиметься мобільними бригадами, які пройшли практичні навчання з імунізації COVID-19 вакцинами AstraZeneca (Covishield) та Pfizer/BioNTech.
На другому етапі можна буде вакцинуватися через мережу первинної медичної допомоги та мобільних бригад з імунізації. Це стосується в першу чергу людей із високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19: літніх людей віком від 65 до 79 років, учителів та інших працівників сфери освіти. Також заплановано вакцинацію тих, хто підтримує безпеку та життєдіяльність держави, наприклад, працівників Дер-жавної служби України з надзвичайних ситуацій, Національної поліції України, військовослужбовців Збройних сил України тощо.
На третьому етапі можна буде вакцинуватися через мережу первинної медичної допомоги та мобільних бригад з імунізації: людям із підвищеним ризиком інфікування та розвитку хвороби, а також громадян України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. На цьому етапі будуть вакциновані, зокрема, літні люди віком від 60 до 64 років, дорослі віком до 59 років, які мають супутні захворювання, працівники місць обмеження волі та/або слідчих ізоляторів та засуджені чи взяті під варту.
Вакцинуватимуть через мережу первинної медичної допомоги та мобільними бригадами з імунізації. У разі наявності достатньої кількості вакцини вакцинація решти дорослого населення України може відбуватися водночас з попередніми етапами.
Щоб безоплатно вакцинуватися від COVID-19, пацієнт має бути зареєстрований у Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я. Зареєструватися можна в будь-якого лікаря, зокрема лікаря-спеціаліста. Ви вже зареєстровані, якщо:
– маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу;
– отримуєте ліки за програмою «Доступні ліки»;
– отримували електронне направлення в лікаря.
Ви не зможете вакцинуватися від COVID-19 безкоштовно, якщо не зареєстровані в Реєстрі пацієнтів ЕСОЗ.
Захистити себе та інших від інфікування допоможуть прості й корисні звички:
– використовуйте захисні маски,
– користуйтеся дезінфектантами,
– мийте руки і тримайте дистанцію понад 1,5 м.
Віра БУБЛЕЙНИК, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ВСП«Синельниківський РВЛД».
|