Днями управління житлово-комунального господарства та комунальної власності провело нараду з керівниками об’єднань співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) та житлово-будівельних кооперативів (ЖБК).
Спочатку поговорили про те, як максимально втілити в експлуатації будинків такі поняття, як енергоефективність та енергозбереження. Начальник управління ЖКГ Андрій Романовських, представники Синельниківських філій Ощадбанку та ПриватБанку розповіли про існування цільових державних програм, які передбачають кредитування на придбання енергозберігаючих матеріалів з компенсацією частини виплат з бюджетів різних рівнів. Були детально озвучені умови надання кредитів, серед яких однією з головних є згода не менше ніж двох третин мешканців. І ось тут, на думку присутніх, і криється найбільша перепона: не хочуть мешканці «вв’язуватися» в кредитні зобов’язання, адже це призведе до підвищення квартплати. Так, потім комунальні витрати можуть зменшитися за рахунок зменшення об’ємів споживання газу та електроенергії, але ж це буде колись, а платити більше треба вже сьогодні…
Тому на обличчях керівників об’єднань мешканців не читалося захоплення. Не виникло воно й після того, як досвідом поділилася їхня ж колега, голова ОСББ «Південний 183-а» Вікторія Вишневецька (на фото). Вона розповіла, як у минулому році мешканці будинку стали переможцями у конкурсі мікропроектів, отримавши можливість співфінансування встановлення 36-ти вікон у під’їздах. За словами Вікторії Костянтинівни, повна вартість проекту становить 205 тис. грн., які були розподілені між обласним (70 тис. грн.) та міським (50 тис. грн.) бюджетами. І ще 85 тисяч – кошти мешканців, які, до речі, не залучалися до робіт.
Найбільш проблематичним моментом в ході реалізації проекту Вікторія Вишневецька вважає паперову складову – безліч документів, експертиз, ліцензій, підписів, узгоджень, перевірка кожної коми в платіжках тощо. Та все це було подолано, і після встановлення вікон голова ОСББ вже зафіксувала перші зрушення:
- Вже у грудні відчутно скоротився відсоток неплатників. А оскільки в під’їздах стало помітно тепліше, то це «підстебнуло» мешканців і на проведення косметичних ремонтів, щоб під’їзди були не лише теплими, а й затишними. Тепер в планах жителів будинку – облаштування укосів.
Найбільш суперечливим і бурхливим стало обговорення питання встановлення в будинках приладів комерційного обліку води, а якщо простіше – загальнобудинкових лічильників води. Сьогодні в Синельниковому встановлено вже 50 таких приладів. Вони демонструють, скільки в цілому спожито води мешканцями будинку і, як доводить практика, ця цифра зазвичай є значно більшою, ніж сума показань індивідуальних лічильників, встановлених у квартирах. Сенс таких вузлів комерційного обліку води, за словами головного інженера СМКП «Водоканал» Івана Нагорняка, полягає у фіксації втрат (або крадіжок) води, які в середньому становлять 60-70 кубів на 10-під’їздний будинок.
І саме ця фіксація найбільше обурює керівників об’єднань мешканців, адже вони вважають, що мета встановлення приладу – списати на ОСББ усі пориви і змусити платити за них. Тим більше, що (як пролунало під час обговорення) у 183-му будинку по вул. Центральній такий лічильник вже 2 роки фіксує втрати води, а жодних заходів для того, щоб їх відшукати і припинити, «Водоканал» не вживає.
Дійсно, виходить несправедливо: додаткові кубометри води пропонується «розкидати» між жителями пропорційно обсягам споживання. І якщо хтось несанкціоновано підключився до водопостачання або ж «почаклував» із квартирним лічильником, то платити за нього змушені ті, хто і без того сумлінно оплачує надані послуги.
Підбив підсумок обговорення голова ОСББ двоповерхового восьмиквартирного будинку «Виконкомівська 82» Анатолій Солом’яний:
- Треба встановлювати сонячні батареї та бурити свердловини для питної води, адже розраховувати сьогодні необхідно тільки на себе. Ось тоді завжди будемо і з теплом, і з водою, і зі світлом.
Оксана ЛЕНДА.
P.S. Ми просимо мешканців будинків, в яких встановлені комерційні вузли обліку води, висловити свої думки щодо доцільності цих приладів, а також поділитися тим, як змінилися суми їхніх платежів за воду.
|