До Дня вшанування ветеранів та пенсіонерів Державної прикордонної служби України, який відзначається 28-го травня, та 102-ї річниці прикордонних військ у історико-краєзнавчому музеї, що діє на базі школи №5, встановлено банер, на якому зображено бій на рубежі оборони м. Синельникове.
Багато хто з нас вже чув та знає про цю сторінку зі страшної кривавої історії, яка сталася 2-го жовтня 1941-го року під Синельниковим. Втім, ще багато дізнаємося з розповіді керівника музею, очільника громадської пошукової організації «Пошук Дніпро» Євгена Трушенка:
«Тоді відбувся тяжкий бій, в якому брали участь воїни-прикордонники 95-го та декілька застав 94-го прикордонних загонів, яких командування кинуло на захист станції Синельникове. Задача на оборону була категоричною – протриматися 2 години і не допустити ворожі танки до міста.
На залізничний вузол наступала група Клейста, в тому числі дивізія «СС «Вікінг». Фашисти, як смерч, зносили все на своєму шляху. Мужньо захищали рубіж оборони воїни-прикордонники 2-ї комендатури – коменданта капітана Клетаніна, воєнкома капітана Коваленка.
Тільки за 2-ге жовтня 1941-го року втрати 95-го прикордонного загону склали 454 чоловіки: 27 офіцерів, 50 сержантів, 378 рядових, 94-го – 21 чоловік: 2 офіцери, 4 рядових та 15 сержантів. В цьому бою брав участь і 52-й запасний полк, в котрому загинуло 122 чоловіки, серед яких 7 сержантів, 115 рядових. Всього в бою під Синельниковим склало голови 598 визволителів.
За попередніми даними, противник втратив 7 танків, 12 вантажних автомашин, одну легкову, 4 мінометних розрахунки, більше ніж 200 убитих і поранених фашистських солдат і офіцерів, взято в полон 9 противників».
Саме цей трагічний момент оборони міста і зображено на банері, розміром 3х8 метрів. Ідею виготовлення картини плекали років зо три. І ось панорамне зображення бою воїнів-прикордонників 95-го прикордонного загону стало музейним експонатом.
На полотні зображено ділянку оборони 2-ї прикордонної комендатури, подвиги снайпера М.М. Гладишева, водія Б.К. Зьоми, рядових О.Є. Єрміліна, С.І. Кучеренка, Т.Ф. Царьова, П.І. Молибоги, Б.Т. Гончарова, П. Є. Насупкіна, офіцерів – лейтенантів В. А. Циганчука, К. Ж. Тонатарова, Г.О. Новікова, старшого лейтенанта М.С. Бродяного та медсестри Н.Н. Лисак. На знімку відтворено фотографії справжніх учасників битви, їх збирали по всьому світу у родичів полеглих героїв.
Цей банер виготовлено за сприяння Євгена Трушенка, членів громадської ради ветеранів прикордонників, зокрема, Володимира Барановського, Геннадія Теслі, Олександра Тарабари, Альберта Рубана, Олексія Підкидя, Віталія Ткаченка, Анатолія Гусєва та інших. Саме втілення зображення вікопомного бою на рядні належить прикордонникам в запасі з Павлограда Олександру Морозову та Ігорю Іваніченко.
Сьогодні про той подвиг нагадує братська могила, в якій покояться загиблі, в тому числі і прикордонники, в роки Другої світової війни, що розташована по вулиці з символічною назвою – 95-го Прикордонного загону. Кілька інших пам’ятних місць, серед яких рубіж оборони міста, де знаходяться пам’ятний знак загиблим прикордонникам, група могил та державний прикордонний стовп незалежної України. Також речові свідчення, які по уламках і дрібничках, впродовж багатьох років віднаходять активісти пошукової організації «Пошук Дніпро» на чолі зі справжнім ентузіастом цієї справи Євгеном Трушенком. Тепер вкарбується в пам’яті людській той бій ще й завдяки панорамному зображенню, яке також увійшло до фонду музею.
Орися ЛАДАТКО.
|