Третього жовтня Синельниківщина знову зібрала на своїх теренах прикордонників із Дніпра, Запоріжжя, Новомосковська, Павлограду, Кривого Рогу, Нікополя та багатьох інших міст на день пам’яті 95-го Надвірнянського прикордонного загону.
Дійство традиційно розпочалося з відвідин міського музею, що знаходиться в п’ятій школі. Саме перед початком екскурсу в історію краю ми поспілкувалися з гостем дійства головою ветеранської організації з Покровщини, підполковником, учасником бойових дій в Афганістані, викладачем предмету «Захист України» в Гаврилівській ЗОШ Олексієм Явтушенком:
- Я вперше на подібному заході на Синельниківщині. У нас в школі є музей історії села (від його створення до сьогодення), в якому ми хочемо зробити куточок прикордонної слави. У Гаврилівці багато прикордонників - понад тридцять осіб, тому для мене важливий подібний обмін досвідом.
Музей гості відвідували невеликими групами та з дотриманням карантинних вимог. Екскурсію проводив підполковник, керівник громадської історико-пошукової організації «Пошук-Дніпро» Євген Трушенко. В перервах між екскурсіями для гостей грала дніпровська група «Пограничный май».
Після екскурсу відбулося покладання квітів до меморіалу невідомого солдата (північна частина міста). Букет від міського керівництва поклала секретар міської ради Олена Заіка.
Тут ми зустрілися з першим заступником голови запорізької обласної організації «Союз ветеранів прикордонних військ», директором Запорізького інструментального заводу Василем Стуленем:
- Ми проводимо заходи в с. Олексіївка на честь дня народження Героя Радянського Союзу, полковника прикордонних військ Микити Карацупи. Це дійство щорічно збирає на малій батьківщині героя понад тисячу осіб. На Синельниківщині вже не вперше - кожний рік намагаємося приїхати та віддати шану тим, хто загинув у ті буремні роки. І людям, які ведуть роботу з розшуку бійців, що захищали наше майбутнє, хочеться сказати спасибі.
Далі день пам’яті продовжився біля Меморіального комплексу загиблим воїнам-прикордонникам «Рубіж оборони 1941 року», де був відкритий пам’ятник «Прикордонникам усіх поколінь», вручені нагороди та грамоти, передано пам’ятну медаль до міського музею та герб України, який буде встановлено на рубежі оборони міста.
Керівник Синельниківської організації прикордонників Володимир Барановський за активну участь у підготовці та проведенні автопробігу, присвяченого вшануванню пам’яті подій під Легедзиним 30 липня 1941 року, та виготовлення прикордонного стовпа вручив Подяку генеральному директору Криворізького заводу автомобільних надбудов Руслану Шеремету, рядовим запасу, мешканцям м. Кривий Ріг Валерію Бобуху, Олександру Беркеті та Олександру Рябоволу.
На заході були присутні військовий комісар Синельниківського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Євген Шкнай, начальник відділу соціально-гуманітарного забезпечення Східного Регіонального управління Державної прикордонної служби України Леонід Дяк, керівник Запорізького об’єднання громадян «Союз ветеранів прикордонних військ» Сергій Вітвіцький, голова Дніпропетровської обласної Асоціації прикордонників Сергій Болсуновський.
На урочистій частині мітингу виступили талановиті вихованці Раївського центру культури та дозвілля, працівники якого і підготували це дійство, Аліна Макаркіна, Даша Рвачова і спеціально запрошена зірка Заслужений працівник культури України, співак, композитор-пісняр, Заслужений артист естрадного мистецтва України Анатолій Сердюк. По завершенню мітингу делегації прикордонників поклали квіти до пам’ятників та прикордонних стовпів меморіального комплексу.
Начальник штабу ради ветеранів прикордонників Нікополя та Нікопольського району, старший лейтенант запасу Микола Ковальов розповів як вшановують пам'ять прикордонників у краї, наповненому історичним духом козацьких часів:
- До дня прикордонника в рідному місті ми проводимо пам’ятні ходи від пам’ятника воїнів-афганців до пам’ятної дошки Герою Радянського Союзу Віктору Усову, яку встановила наша організація. 22 червня, в день його смерті, біля пам’ятної дошки запалюємо лампадки. Відвідуємо й заставу імені Усова під містом Гродно.
Після урочистої частини гості могли пройти по місцях бойової слави 95-го Надвірнянського прикордонного загону. Екскурсію окопами, в яких гинули герої, котрі мужньо захищали кордони міста від німецької навали, провів Євген Трушенко.
Євгеній ТИЧИНА.
|