Люди завжди дослухалися до чуток: хтозна, можливо, в них дійсно є частка правди. От і з поширенням пандемії коронавірусу розповсюдилась думка, що лікувальний ефект мають такі продукти як лимон, часник та імбир. Невідомо, звідки пішли подібні чутки, але ефект вони дійсно мали: всі ці, безумовно, корисні для підтримки імунітету, але абсолютно безпорадні для лікування коронавірусу (про що офіційно було заявлено Всесвітньою організацією охорони здоров’я), культури злетіли в ціні.
Тому редакція вирішила завітати на центральний ринок, який, як і інші ринки міста, тиждень тому відновив свою роботу. Продавців значно поменшало, адже не працюють ті, хто продає одяг, взуття та інші товари, крім продуктів та засобів гігієни. Абсолютно всі торговці мають на обличчях маски, багато хто – в рукавичках, як і потребують вимоги. Переважна більшість покупців також не порушує правил карантинних обмежень.
У м’ясному павільйоні лише два продавці зі свининою, яловичини немає зовсім. Ціни на м’ясо не підвищились у порівнянні з березнем. Те ж і з овочами – вдвічі стрибнула у вартості лише цибуля. Все інше коштує приблизно стільки ж, як і місяць тому, і навіть помітне зниження цін на сезонний продукт – редис подешевшав до 20-ти гривень (остання ціна на ринках до їхнього закриття була 40-45 грн.), огірки – від 70-ти до в середньому 30-ти, помідори не так відчутно, але подешевшали: якщо у березні вони сягали подекуди 70-ти гривень, то сьогодні – 45-50. На десятку зменшилась вартість молодої капусти – з 45-ти до 35-ти гривень за кілограм.
Звичайно ж, першочергову увагу було приділено пошукам імбиру та лимону, які чомусь разом із часником українці вважають ледь не панацеєю від коронавірусу. Першого знайти взагалі не вдалося, лимонів мало, а вартість їх 95 гривень. Як пояснила одна з продавчинь, чим продавати по такій ціні лимони, вона закупила більше мандаринів, грейпфрутів, апельсинів, які коштують в середньому 40 гривень за кілограм, а користі приносять не менше. І, за її словами, люди охоче купують цитрусові.
Здивували гриби: печериці, які ще донедавна продавали по 50-60 гривень, сьогодні на ринку – від 33 до 40 грн. І знову ж, пояснення цьому парадоксу дали продавці: перекриті кордони області не дають змоги завозити більшість овочів. Тому, наприклад, картопля, яку везли з Херсонщини, і піднялася в ціні – від 10-12 до 14-16 гривень. А от печериці вирощують у теплицях під Дніпром, особливих затрат з доставки вони не потребують, тож і дешевшають.
Подорожчання зазнав і ще один «стратегічний» товар – туалетний папір. Найпопулярніший, «Обухівський», який раніше коштував 5-5,50 грн., на ринку сьогодні вже 7,25 грн. «Розхватали, а нова закупівельна ціна зросла», - пояснила продавчиня у магазинчику.
Працюють також магазини з кормами для тварин і худоби. За словами Ольги, яка торгує ними, сьогодні вони ще продають старі запаси, тому ціни залишились незмінними. Та вже незабаром закупівельна вартість товару зросте, адже дешева китайська продукція наразі залишилася за зачиненими кордонами, а поставки з Європи будуть дорожчі.
І нарешті головне – імбир ми все ж знайшли в одному з овочевих магазинів мікрорайону. Ціна на цей корисний корінь, яка ще в березні дорівнювала близько 80 гривень, наразі становить 450 грн. за кілограм! Тут же рядом і часник, по ціні 178 грн.
Дуже коштовним виходить таке «лікування». Безумовно, вживати імбир, часник і лимони корисно. Але створювати навколо них ажіотаж не варто, адже це, як бачимо, приносить лише один результат – їхнє зростання в ціні. Що ж до лікувального ефекту під час пандемії – питання залишається під сумнівом.
Оксана ЛЕНДА.
|