«Схвалено вагітними жінками», «випробувано на собі» чи підтверджено лабораторними дослідженнями – чим керуватиметеся ви, купуючи кавун у Синельниковому?
Сезон смугастої ягоди у розпалі! Тому вирішили знайти для вас місцеві торгові точки, де купівля смугастого пузана буде безпечною.
На ринку Привокзальний є два місця продажу кавунів, які розмістилися у зоні паркування автомобілів. На торговому майданчику, де ягодою торгують уродженці сонячних країн півдня, лабораторний документ не показали, мотивуючи тим, що продають кавуни вже давно, і ніхто на них не скаржиться:
- Дєвачка, наші кавуни даже бєрємєнні кушают, - сказав мені продавець – гарячий представник кавказького народу.
Отож, вагітні жінки, на його думку, це гарантія низького вмісту нітратів баштанних, що автоматично робить їх нешкідливими для споживання?
Інший продавець Ольга, яка в овочевій торгівлі 20 років, повідомила, що необхідні лабораторні висновки є у доньки, на жаль, вона на момент нашого візиту була у Дніпрі. Але і торгівець, і покупці завірили, що купувати тут кавуни безпечно:
- Ми спочатку самі наїмося, - каже пані Ольга, - а потім людям продаємо.
Перевірена на собі якість харчового продукту, звичайно ж, надійний показник, але ж хотілося б і запевнення від компетентних органів побачити.
В середині Привокзального ринку, де ряди овочів-фруктів, продавці довго з’ясовували чому вони повинні мені показувати сертифікат якості. Переконавши їх, що я, як журналіст і споживач, маю право знати, що купую, почула у відповідь аргумент:
- Так ви ж не збираєтесь купувати кавун.
Коли дістала гроші з гаманця, твердо вирішивши купити цю ягоду з метою подальшої її перевірки в лабораторії, продавці все ж таки помахали здаля якимось папірцем, запевнивши, що без лабораторних довідок вони б і не мали права торгувати.
Прийшла до лабораторії, де лаборант сказала, що перевірити у мене смугасту ягоду не може навіть за гроші, а всі питання я можу з’ясувати у начальника лабораторії Ольги Поддєнєжної, яка знаходиться на Центральному ринку. Пішла туди, але спершу зазирнула на ще одну точку продажу ягоди-хіта сезону, що по вулиці Садовій.
Там підприємець Сергій Іванов сказав, що документи має, але, як ви вже здогадалися, побачити їх в цей момент неможливо, бо вони знаходяться на інших точках, що на мікрорайоні. Ну то й добре, повірила на слово, але купувати не ризикнула!
Начальник лабораторії на ринку Центральному Ольга Миколаївна дуже привітно зустріла та повідомила, що тепер синельниківські ринкові лабораторії – філії регіональної лабораторії Держпродспоживслужби, що у Дніпрі. Тож всі коментарі лише від вищого керівництва та навіть відвідування закладу лише у супроводі обласних колег.
Не проблема – телефонуємо в область, де директор регіональної лабораторії Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області Олександр Малімон повідомив:
- Лабораторні дослідження кавунів на ринках Синельникового проводяться на розсуд завідуючої, всі торгові точки перевіряти не потрібно. Заходить партія – лаборанти мають право зробити аналіз.
- А споживач може звернутися в лабораторію за перевіркою? Чи платна ця послуга? – запитую у керівника.
- Зазвичай це буває так – людина з’їдає кавун, виникають проблеми, вона приносить його на перевірку, вказує, де було придбано товар. Таке дослідження проводиться безкоштовно, - відповідає Олександр Григорович.
Тож із розмови зрозуміли, що просто прийти і перевірити продукт, ще до того, як втрапили в халепу, не так просто. Спочатку витратимемось на ягоду, яка на ринках коштує від 4-х до 5-ти гривень та щонайменше затягує на 30-тку, потім віднесемо гроші в аптеку, щоб поправити здоров’я, а вже тоді лаборанти зможуть перевірити що ми з’їли, так виходить?
На Центральному ринку знайшла дві торгові точки з кавунами, на одній з яких, обурена продавець на мої начебто сумніви у її порядності, все ж таки показала лабораторні висновки. Але назватися для преси так і не схотіла, додавши, що найважливіший показник її добросовісної роботи – це завжди вдячні та задоволені покупці.
Нарешті вдалося потримати в руках документ, що підтверджує якість продукту. Прикро лише, що продавці так гостро реагують на бажання покупця знати, що він купує не кота у мішку, а якісний, перевірений, сертифікований товар.
На щастя, як в добрій казці виявився фінал цього полювання за безпечними кавунами. На виході з Центрального ринку є овочевий торговий павільйон, в якому підприємець-продавець Маргарита Давиденко (на фото) без жодних питань, обурень, приховувань показала лабораторні висновки за останній місяць, бо робить вона їх раз на три дні.
- Зараз у нас херсонські кавуни, а через кілька днів продаватимемо ще й власноруч вирощені, - сказала продавець.
Я ж, в свою чергу, подякувала Риті, що весь негатив, що почерпнула під час пошуку ягоди, яка не стане на загрозі здоров’я, нівелювався завдяки приємному відвідуванню її магазину. В піднесеному настрої, тепер точно знаючи, де купувати пузатого-смугастого не стану, почимчикувала у редакцію, щоб розповісти про це і вам, шановні читачі.
Орися ЛАДАТКО.
|