У Синельниковому обрізання дерев в останні роки проводиться постійно. Це дуже добре, адже таким чином має відбуватися як оздоровлення самої рослини, так і усуватися небезпека і перешкоджання лініям електропередач. Та чи вірно проводяться ці роботи?
З цього приводу наша постійна читачка Олена Ткач, яка й порушила дане питання, поділилася з редакцією наступною інформацією.
Обрізка до «голого стовпа» є незаконною і шкодить дереву. Після неї воно всихає одразу або живе лише кілька років. Через втрату крони в рослини припиняється процес фотосинтезу, завдяки якому вона отримувала живлення, дерево слабне, на нього нападають шкідники і патогенні гриби, по стовбуру поширюється гниль – вже через кілька років обрізане дерево стає аварійно небезпечним, хоча раніше таким не було. Деякі породи дерев взагалі не переносять такої обрізки і гинуть першими: клен, біла тополя, береза, хвойні.
Є документи, які це регламентують, а саме:
- Постанова Кабміну №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст», згідно з якою дерево з видаленням (обшморгом) крони від 1/3 до 1/2 її довжини відноситься до категорії пошкоджених дерев, а більше половини довжини крони – пошкоджених до ступеня припинення росту.
- Стаття 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУПАП).
- Стаття 152 КУПАП: «Пошкодження об’єктів благоустрою» (адже зелені насадження є елементами об’єктів благоустрою відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст.21, ч.1, п.2.).
Правильним обрізанням є формувальне, яке здійснюється для формування крони, коли видаляються лише паростки, що виросли за останній рік-два. В міській практиці це також - підняття крони (над тротуарами і проїжджою частиною, біля дорожніх знаків тощо), пониження крони (під електромережами та іншими комунікаціями), прорідження крон дерев для кращого освітлення приміщень тощо.
Крім того, існує санітарне, коли видаляються сухі та аварійні гілки, причому, робиться це в період вегетації (коли дерево зелене), щоб не сплутати сухі з живими. Омолоджувальне обрізання застосовується лише до старих дерев, у яких всихає верхівка. Воно проводиться поступово протягом 2-3 років. І наостанок: місця зрізів повинні бути замазані фарбою (п. 9.1.11.2 Правил).
Ось такі правила. В Синельниковому ж часто можна побачити обрізку саме «до голого стовпа». Тому ми хочемо поставити питання до міської влади і, зокрема, до міського еколога: як проводиться обрізання дерев у нашому місті, як узгоджується з екологічною службою, і головне – чи всі заходи для подальшого збереження дерева вживаються при його обрізанні?
А вас, шановні читачі, ми просимо поділитися своїми спостереженнями щодо того, наскільки якісною і ефективною є обрізка дерев, яка проводиться в Синельниковому.
|