Голий стовп – це норма чи злочин? – таке запитання було поставлено читачами «Берега надій» в одному з попередніх номерів. Нагадаємо, йшлося про обрізання дерев, яке вже кілька років поспіль ведеться у Синельниковому, та ступінь його відповідності вимогам нормативних документів.
Редакція отримала відповідь на цю статтю від начальника міського управління ЖКГ та комунальної власності Андрія Романовських.
«Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності міської ради повідомляє, що для нормального росту й правильного розвитку дерев здійснюють догляд за кроною протягом усього життя рослин.
Обрізають дерева навесні до розпукування бруньок або восени після опадання листя. У дерев видаляють порослеві пагони, які утворюються біля кореневої шийки, а також на стовбурах в міру її появи. Сухі гілки обрізують у міру їх виявлення впродовж року.
Під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне й омолоджувальне.
Формувальне обрізання дерев проводять у рядових та алейних насадженнях з метою збереження природної або штучної форми рослин. Розрізняють слабке, помірне і сильне обрізання, ступінь якого залежить від виду дерева, його віку і стану крони. Формувальне обрізання рекомендується здійснювати ранньою весною, до початку вегетації (кінець лютого-квітень).
Санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих гілок, а також гілок, спрямованих всередину крони або зближених одна з одною. Обрізанню підлягають також пагони, що відходять від центрального стовбура вгору під гострим кутом, щоб уникнути їхнього обламування. Санітарне обрізання потрібно проводити щороку протягом вегетаційного періоду.
Омолоджувальне обрізання виконують лише у дерев, які добре витримують підстригання та обрізання і вершина яких почала всихати, а ріст пагонів припинився. При цьому сильно вкорочують (на 1/2 - 3/4 загальної довжини) старі гілки, залишаючи, якщо це можливо, одну-дві гілки другого порядку. Омолоджують дерева навесні, поступово протягом двох-трьох років. Помірне та слабке омолоджування передбачає обрізання частини крони, а сильне - зріз крони до основи скелетних гілок.
Із листяних порід омолодженню добре піддаються верба, липа, тополя, з хвойних - ялина колюча (срібляста), модрина. Здійс-нювати омолодження можна шляхом спилювання стовбурів дерев (особливо берези, верби білої, граба, клена ясенелистого, липи, осики, тополі тощо) до самого пенька. Ця операція спричиняє швидкий і рясний ріст кореневої порослі, з якої можна формувати одно- або багатостовбурне дерево.
На території міста обрізка аварійних дерев проводиться з метою недопущення аварійних ситуацій, які загрожують життю, здоров’ю та майну громадян міста».
|