Знищення лісосмуг – одна з найгарячіших тем як в житті району, так і на сторінках «Берега надій». 11 лютого шляхи і методи боротьби з цією напастю знов шукала створена на останній сесії райради тимчасова контрольна комісія з вивчення питання збереження лісосмуг від незаконної вирубки.
Голова цієї комісії, заступник голови районної ради Костянтин Кравченко вкотре наголосив на тому, що вирубка насаджень (причому переважно цінних видів) набула вже практично промислового масштабу. При цьому поліцейські посилаються на «нічийність» дерев, а відтак – на неможливість розпочати кримінальне провадження. Крім того, дорожні патрулі, якщо й затримують автівки з деревиною, то не знають, які саме документи мають засвідчувати законність вирубки, адже їм пред’являють то накладні, то дозволи сільських голів, то квитанції про оплату тощо.
Щоб розібратися в першу чергу із законодавчою базою, комісія заслухала лісничого Любимівського лісництва Олександра Кравченка, який недвозначно й чітко розтлумачив: вирубування лісосмуг можливо лише за наявності лісорубного (або лісового) квитка, на підставі якого, як тлумачить закон, «здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів».
Крім того, навіть за наявності лісорубного квитка, проводити спилювання дерев мають право лише організації, які мають на це ліцензію. За словами Олександра Олександровича, це Дніпропетровський лісгосп, підприємства залізниці, а от фізичних осіб-підприємців з ліцензією на території Синельниківщини немає.
Роз’яснення також надала в.о. начальника Держгеокадастру у Синельниківському районі Людмила Михайлова. І теж чіткі й зрозумілі: всі лісосмуги, які не перебувають на іншому балансі, є землями лісогосподарського призначення і ділянками державної власності. До речі, як з’ясували на засіданні, на території ріллі, що належить фермеру, останній має право на знищення самосіву без додаткових дозволів.
Як зазначив начальник Синельниківського відділу поліції Олексій Брандис, він почув нову для себе інформацію, адже до цього правоохоронці співпрацювали переважно з сільрадами, тому якось повелося, що вони є голов-ними і відповідальними за все. Такий акцент, до речі, зробив і начальник сектору відділу поліції Олександр Смірнов, який розповів, що часто перевізники деревини демонструють документи, завірені печатками сільрад та підписами сільських голів.
Лісничий Олександр Кравченко на це роз’яснив, що підтверджуючим законність вирубування і перевезення дерев документом є товаро-транспортна накладна, де зазначено дані щодо автівки, водія, пунктів навантаження і розвантаження, а також всі відомості про вантаж: порода дерев, кількість штабелів, їх параметри тощо.
Тож усі крапки розставлені. Поліціянти отримали чітку відповідь на головне питання: як відрізнити законну та незаконну вирубку. Олександр Смірнов зафотографував зразки всіх необхідних для перевезення документів і пообіцяв розмножити їх по блокпостах. Крім того, зникли всі підстави для відмови у порушенні кримінального провадження через відсутність балансоутримувача. Члени комісії передали головному поліцейському Синельниківщини нові повідомлення щодо фактів незаконного знищення лісосмуг. Натомість від поліції чекають миттєвого й результативного реагування, адже, як зазначив начальник управління агропромислового розвитку Микола Малюков, у Старовишневецькій сільраді, наприклад, вже знищено ледь не третину лісосмуг, та й в цілому в районі ситуація наближається до екологічної катастрофи.
- На початку березня відбудеться сесія районної ради, де комісія звітуватиме про свою роботу. І ми маємо розповісти не про кількість засідань, а продемонструвати конкретні результати, - підкреслив Костянтин Кравченко.
Оксана ЛЕНДА.
|