25 жовтня мають відбутися місцеві вибори. Вони відбуватимуться за новим законодавством – Виборчим кодексом України, який набув чинності з 1 січня поточного року. В чому його особливості?
1. Вибори організовуватимуться на новій територіальній основі. Нагадаємо, що згідно з Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» було утворено укрупнені райони. До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій цих громад здійснює КМУ. Відповідним рішенням Кабміну і керується Центральна виборча комісія при призначенні перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.
2. Разом з черговими місцевими виборами проводитимуться і перші вибори. Це відбуватиметься згідно з Виборчим кодексом.
3. Вибори проводитимуться за новими виборчими системами. Зокрема:
– вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів;
– вибори обласних, районних рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно області, району, міста, села, селища згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією міської, сільської, селищної територіальної громади. Формуватимуться нові види виборчих списків кандидатів, а саме: єдиного та територіальних виборчих списків.
4. Обов’язкове дотримання гендерної квоти під час формування виборчих списків місцевих організацій політичних партій, за якою серед кожних п’яти кандидатів у виборчому списку має бути щонайменше дві жінки. Недотримання гендерної квоти у виборчому списку може слугувати підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації політичної партії.
За матеріалами сайту www.cvk.gov.ua.
|