Міністр фінансів України Наталя Яресько, окрилена успіхом у переговорах із комітетом кредиторів, вирішила продовжити наступ на АПК. «Будь-яку підтримку будь-якої галузі ми повинні проводити через видаткову частину держбюджету, не шляхом викривлення податкової системи, — заявила міністр. — Якщо ми готові до цього і в нас у пріоритеті підтримка малого фермерства, то повинні це робити через механізми прямих дотацій. У системі залишається фіксований сільгоспподаток, але ми хочемо обмежити його річним оборотом у 2 мільйони гривень. Я впевнена, що зможу довести: пільга, яку ми даємо через спецрежим ПДВ, йде не малим фермерам, а великим підприємствам, які в змозі на сьогодні відраховувати гроші до держбюджету. Всі галузі економіки переживають складні часи. У 2014 році через надання податкових пільг сільгоспгалузі держбюджет України недоотримав 18,2 мільярда гривень. Несправедливо надавати пільги саме тій галузі, яка почуває себе краще всіх». Також вона додала, що оскільки рентабельність аграрного бізнесу зростає, то збільшуються і обсяги наданих пільг. «Тому я впевнена, що агросектор, який важливий для України як дуже конкурентоспроможний, може брати участь у загальній податковій системі», - наголосила Наталія Яресько.
Аграріїв такий натиск обурює. Спецрежим ПДВ адмініструється без участі чиновника, автоматично, тоді як частина суми прямих дотацій, котрі розподілятимуться у Києві, неминуче прилипатиме до нечистих рук, так, як це було раніше, заперечують сільгоспвиробники. Їх дивує логіка міністра, з якої випливає, що галузь, яка ще дихає завдяки хіба що надзвичайним зусиллям селян, треба додушити непомірними податками. Пані, мабуть, не знає, що більшість сільгосппідприємств, окрім внесків у держбюджет, ще стільки ж витрачають на утримання соціальної сфери. Забула вона і таку загальновідому істину: курку, яка несе золоті яйця, не ріжуть. В Америці, де проходила вишкіл ця фінансова зірка, за таку шкуродерську політику фермери давно відправили б її у відставку. У наших теж уривається терпець.
Днями Координаційна рада Всеукраїнського аграрного форуму ухвалила рішення організувати та провести Всеукраїнський аграрний страйк шляхом перекриття основних автомагістралей України в тому випадку, якщо уряд відмовиться од зустрічі з представниками аграріїв та від переговорів щодо збереження системи пільгового оподаткування АПК, повідомляє кореспондент газети „Сільські вісті” Олександр ФЕДОРЕНКО.
А, може, й справді селяни живуть на широку ногу і обділяють рідну державу? Адже дійсно від землі мало хто відмовляється і збанкрутувало не так багато підприємств.
Сама думка про це нам видається абсурдною, адже коли й обділяють фермери когось, то насамперед себе тяжкою щоденною працею, свої родини увагою, оскільки зранку до вечора працюють в полі. Всі ризики, пов’язані з погодними умовами, викрутасами національної валюти, ціновою вакханалією, контрабандним безпрєдєлом, політичними катаклізмами, вони несуть самі без підтримки держави у вигляді дотацій чи страхових компаній, як їхні закордонні колеги. Саме через це вони не в змозі підвищувати заробітну плату та орендну плату за землю адекватно росту цін на комунальні тарифи, саме тому повільно приходять нові технології на наші поля. Лише один факт: протягом останніх трьох років показник унесення добрив топчеться на одному місці — 80 кг діючої речовини на гектар, тоді як у Росії — 100 кг, у Болгарії — 129, країнах ЄС — 150-180 кг. Така ситуація виникла через монополізм на ринку міндобрив, вартість яких в Україні найвища у світі. Поки його не позбудемось, марно розраховувати на приріст урожаю. Але про це чомусь пані Яресько нічого не говорить.
Цікаво було б почути думку аграріїв Синельниківщини, Васильківщини, Покровщини та ін. Ви, шановні читачі, також можете приєднатись до дискусії, адже переважна більшість з вас також знає ціну праці на землі, бо має городи чи дачі.
Станіслав ТКАЧОВ.
|