Як гній годує землю гумусом і створює додаткові робочі місця
На поле органіку швидко доставить камазист Сергій Корогод.
Загони родючості – давно забуте словосполучення. А ще якихось 30 років тому його знав кожен агроном, кожен голова колгоспу, через нього не раз лаялись з начальником райсільгоспхімії та отримували наганяї від секретаря райкому (також забуті поняття).
Але при всій недо-сконалості системи, не-доліках в роботі таких загонів, примітивності техніки на поля все ж вносилась органіка і в досить значних обсягах – до 100 тонн на гектар.
Сьогодні така структура, як „Сільгоспхімія” з районної номенклатури зникла, як і більшість тваринницьких ферм. Тому проблема з внесенням гною відпала сама собою. Але з’явилась інша і набагато глобальніша та загрозливіша – збідніння та надмірна мінералізація грунтів, зменшення вмісту гумусу та плодоріддя хвалених українських чорноземів.
І дбайливі господарі почали над цим задумуватись та повертатись до дідівських методів підвищення родючості, але уже на новому прогресивному рівні. Приклад – С(Ф)Г „Рой”. Саме у ці дні тут приступив до роботи власний загін родючості.
Але щоб сьогодні внести на полі органіку, підготовку розпочали ще два роки тому. Як розповідає головний агроном господарства Сергій Гриненко, гній з молочно-тваринницьких ферм забуртували у колишніх силосних ямах, змішавши його з подрібненою соломою та рідкою фракцією гною зі свиноферм. А ще додали фосфоритного борошна, яке під дією кислого середовища набуває доступної форми для рослин і збагачує землю фосфором.
Алгоритм робіт лишився традиційним: з буртів перегній автомобілями перевозять на поле, де він вантажиться на гноєрозкидачі, до речі, вітчизняного виробництва, і розкидається з розрахунку 40 тонн на гектар. Після цього приступлять до роботи важкі дискові борони, які і зароблять органіку в грунт. Наступного року тут буде сіятись або соняшник, або кукурудза.
- Його післядію на врожайність відчуватимемо п’ять років, - ділиться Сергій Іванович, - а ще це сприятиме затримці вологи та відновленню гумусу.
П’ять тисяч тонн вже внесли, ще стільки ж лежить допріває і уже нинішнього року забуртували ще 3000 тонн гною. Крім того, запровадили нову технологію на гнойових лагунах свиноферм, яка дозволить використовувати і тверду фракцію, а не тільки рідку, як було у попередні роки. Сподіваються, що тепер за сезон збагачуватимуть органікою не по сто гектарів, як раніше, а вдвічі більше.
У полі на розкидачах працюють Сергій Зуб, Сергій Уханов та Володимир Коваль, на фронтальному навантажувачі Сергій Псарюк, заробляють органіку важкими боронами Володимир Жолундєвський та Юрій Білан.
- Процес складний, затратний і тривалий, але без внесення органіки на поля подальшого розвитку сільгоспвиробництва я не бачу, - підсумував керівник господарства Володимир Рой.
Станіслав ТКАЧОВ.
Працює розкидач.
Збагачують родючість землі Сергій Псарюк та Сергій Зуб (зліва направо).
Всі в роботі.
|