Останніми днями багато користувачів особистих кабінетів сайта «104.ua» помітили, що на їх рахунках знову з’явилася переплата. Звідки вона? Щоб дізнатися відповідь на це питання, ми звернулися до начальника відділу грошових виплат та компенсацій управління соціального захисту міської ради Світлани Бутурлакіної. Втім, як повідомила Світлана Михайлівна, відтоді, як виплати субсидій стали готівковими, управління соцзахисту перестало бути ланкою між бюджетними грошима та комунальними організаціями, які постачають послуги. Тож відповісти, хто й чому повернув кошти невикористаних субсидій, не в її компетенції.
Про те, що ці суми є субсидіями, свідчить пояснення у даних особових рахунків. Більш ґрунтовне роз’яснення нам вдалося знайти на сайті Мінсоцполітики:
«Субсидіанти, які мали невикористані субсидії за жовтень 2018 – січень 2019 року, мали право скористатися ними до кінця опалювального сезону, тобто протягом лютого-квітня 2019 року. Тому борги, які виставили у червні таким домогосподарствам надавачі комунальних послуг, є не законними.
Якщо станом на травень в особистих кабінетах субсидіантів була переплата, а у червні з’явився борг, це привід для одержувачів житлових субсидій вимагати у газовиків, тепловиків та інших надавачів комунальних послуг перерахунку.
Дізнатися причину походження боргу можна запросивши у комунальників помісячну роздруківку з інформацією: яка соціальна норма, скільки газу, води, тепла, світла фактично спожито домогосподарством, скільки сплачено, а скільки зекономлено. На основі цих даних можна визначити правомірність виставлення заборгованості та причин її виникнення.
Червневі платіжки за газ, електроенергію, воду та опалення у одержувачів субсидії з мінусом можливі лише у трьох випадках:
1. По-перше, заборгованість у червневій платіжці могла з’явитися у тих людей, які за травень не сплатити рахунки за комунальні послуги.
2. По-друге, сім’ї, які споживають більше за надані їм соціальні нормативи повинні доплатити за фактично спожиту послугу понад норму.
3. По-третє, якщо у субсидіанта до початку опалювального сезону (2018-2019 рр.) була накопичена заборгованість і не сплачена протягом зими. Така заборгованість субсидією не покривається і повинна сплачуватися субсидіантом самостійно».
Отже, як ми зрозуміли, повернуті кошти – це ті самі «невикористані субсидії за жовтень 2018 – січень 2019 року», які мали залишитись на рахунках тих, хто заощаджував. Тобто, газівники нарешті зробили те, що вже кілька років роблять енергетики й водяники, не повертаючи кошти невикористаних субсидій до бюджету, а залишаючи їх для майбутніх оплат сумлінних громадян.
|