Наша земля носить свою звучну назву на честь славетного роду Синельникових, одним з найвідоміших представників якого є правитель Катеринославського намісництва генерал-майор Іван Максимович Синельников. Саме ж місто вважається пов’язаним з його онуком, також генерал-майором Іваном Васильовичем Синельниковим.
Чи багато знаємо ми про засновників нашого райцентру, про їх нащадків, які володіли землями Синельниківщини? І чи багатьом з нас відомо, що, наприклад, у с. Петрівському Новоолександрівського старостинця Раївської сільської ради на старому кладовищі є могила, табличка на якій сповіщає, що тут похована Мар’я Семенівна Синельникова, а відміряні їй роки життя з 1821-го по 1862-й. Її вважають дружиною ще одного онука Івана Синельникова, Василя Васильовича. Це подружжя не залишило після себе нащадків, на відміну від Івана Васильовича, який у шлюбі з Марією Олександрівною (дівоче прізвище Пейхаржевська) мав п’ятьох доньок.
За словами місцевих мешканців, раніше могила виглядала більш «багатою»: огорожа з кованими ланцюгами додавала величності та знатності. Та вже років з 15-20 як зникли ті цепи та штирі у всіляких законних і не дуже пунктах прийому металу, які за копійки скупляють все, в тому числі й історію.
Від гілки до гілки роду Синельникових переходить історія нашого краю з місцевості до місцевості. А точніше, від Петрівського, яке на старих мапах позначалося як хутір Синельниковий, до мальовничих пейзажів Василівки-на-Дніпрі, де панувала одна з доньок засновника нашого міста Івана Васильовича Синельникова Катерина Іванівна. Дружина відомого музичного критика Германа Ларош, світська пані з Петербургу, вона дуже полюбляла василівську землю, яка була її вотчиною. Тут вона проводила багато часу, а після смерті її тіло було поховане у склепі саме у Василівці-на-Дніпрі.
На жаль, з приходом більшовиків склеп було варварськи понівечено, тіло Катерини Ларош практично викинуте з нього. А на залишках цієї монументальної споруди організовували погріб для колгоспної кухні…
Сьогодні закохана в рідну землю та її історію, небайдужа й невгамовна дослідниця Людмила Ленда сповнена ідей та планів щодо перейменування вулички, яка веде до колишнього панського маєтку, на честь Катерини Іванівни Ларош. Так, вважає Людмила Іванівна, василівці зможуть хоча б частково почати спокутувати свою провину перед нею.
Оксана ЛЕНДА.
|