Пращури говорили: «Готуй сани влітку, а вози взимку». Ця життєва мудрість вельми корисна, якщо її дотримуватися. Таким чином економляться і час, і нерви. Отож, шановні читачі, ми вирішили допомогти вам і зібрали найдешевші оптові та роздрібні ціни на овочі, які варто заготовити на зиму.
Найперше, що треба спустити у комору – картоплю, яка для слов’ян вважається «другим хлібом». Цей продовольчий продукт є незамінним інгредієнтом багатьох страв. На ринку його можна придбати по 6-7 гривень за кілограм, а ось оптова ціна стартує від 3,90 до 5 гривень. Оптом вважається – сітка, яка вміщує 20-25 кілограмів бараболі, а це виходить приблизно 80-100 гривень.
Наступний стратегічно важливий запас на зиму – це капуста. Окрім того, що її можна тушкувати, квасити, готувати різні рагу та гарніри, додавати до борщу та пиріжків, вона ще й є дієтичним продуктом, використовується у народній медицині та у косметології. Так, наприклад, капустяний лист, злегка відбитий кухонним молотком, змащений медом, покладений на грудну клітину, оминаючи область серця, та закутаний теплою рядниною, позбавляє від кашлю. Коштує качаниста 5 гривень за кілограм, оптом відпускається по 4 гривні за кілограм.
Також, окрім звичної білокачанної, прилавки рясніють ще й цвітною та броколі, які дуже смакують у рагу, запіканках, омлетах тощо. Коштують такі делікатеси відповідно 28 і 15 гривень за кілограм. До речі, ці види капусти можна розібрати на суцвіття і заморозити у морозильній камері порціями. Взимку, за необхідності, доведеться лише покласти на пательню.
Заморозити на зиму можна також і моркву (роздрібна ціна 7 гривень, оптова – 6), адже всі чудово знають, що цей примхливий овоч не влежується довго, починає гнити та псуватися. Є звичайно хитрощі, якими людство користується здавна, – пересипати вітамінний продукт піском, як альтернатива - тирсою. Але ж перетерта на тертці та заморожена морква, по-перше, зекономить час під час приготування, адже її треба буде лише обсмажити, по-друге, збільшить термін зберігання. Щоправда, є певний мінус – натертий заморожений овоч не відвариш, наприклад, для салату.
Солодкий болгарський перець (15-18 гривень/кілограм) також можна покласти у морозильну камеру, попередньо нарізавши кубиками, або ж цілим, очищеним від насіння та плодоніжки, для подальшого фарширування рисом з м’ясом.
Наповнити підвал варто й буряком, адже він цінний та корисний харчовий продукт, джерело необхідних організму вітамінів і мікроелементів. До того ж, яке українське свято без всіма улюбленого салату «оселедець під шубою», основним овочем якого і є буряк? Його вартість від 3-х до 5-ти гривень
Запастись на зиму треба ще й цибулею, яка коштує 6 гривень, оптом - 5. Без неї жодну страву уявити складно, адже це основна складова будь-якої засмажки. До речі, з цибулі можна приготувати смачнючі «а-ля котлети» – цибуляники. Для цього наріжте шість цибулин кубиками, додайте п’ять столових ложок борошна, одну чайну ложку солі та пів – соди, два-три яйця, перемішайте, сформуйте з цієї маси щось подібне до котлет чи оладок і підсмажте на олії. Закуска дуже смакує зі сметаною.
Кашні гарбузи або глечики коштують 6 гривень. Бабусі їх навіть продають вже очищеними, без насіння та порізаними на шматки – варіант для тих, хто ліниться або має обмаль часу на приготування. З гарбузами виходять смачні каші, пироги, супи, оладки, печива, запіканки і навіть варення!
Отож, ціни на необхідні для «зимування» овочі коливаються від 4-х до 7-ми гривень за кілограм. Краще запасатись коренеплодами у пік сезону, восени, бо перед Новим роком ціни можуть традиційно підрости.
Орися ЛАДАТКО.
|