З 1 травня вступили в силу зміни до закону про житлово-комунальні послуги – введено абонплату на ЖКП та пеню на заборгованість. Відтепер, згідно із законом, за кожен день прострочення платежу пеня становитиме 0,01%, або 3,65% за рік. Дещо втішає, що загальний розмір пені не може перевищувати суми боргу.
Пеню нараховуватимуть з першого робочого дня, що йде за останнім, коли мала бути внесена оплата. Таким останнім днем оплати закон встановив 20 число кожного наступного місяця, після якого починає «капати» пеня. Тобто, якщо ви не заплатите за спожиті у травні послуги до 20-го червня – з 21-го щодня додаватиметься по копійці за кожні 100 гривень заборгованості. Наприклад, при заборгованості в 5 тисяч грн. за рік необхідно буде заплатити «зверху» – 182,5 грн.
Пеню не нараховуватимуть, якщо у держави перед споживачем є заборгованості за субсидії чи пільги або у споживача є довідка про затримку з виплати зарплати.
Якщо після отримання попередження про несплату заборгованість не погашена впродовж 30 днів, послугу можуть відключити – йдеться про всі послуги, крім електроенергії та газу.
Щодо певної тривоги, яку викликали у людей пункти закону стосовно дозволу представникам комунальних служб заходити в житло, то, як пояснила редакції начальник ЖЕК-1 Людмила Панасюк, це стосується, як і раніше, тих випадків, коли виникає ситуація, що загрожує безпеці мешканців – тоді разом з представником поліції комунальники мають право зайти у помешкання навіть проти волі господаря.
Мешканці за законом мають право самостійно вибирати постачальників послуг. Укладатися договори з усіма службами будуть лише на рік, по закінченню якого вони будуть продовжуватися автоматично, якщо з боку споживача не буде ніяких протиріч. Якщо ж будуть, то таку угоду можна буде розірвати і укласти новий договір з іншим постачальником послуг.
- Наразі ми, як і всі, вивчаємо нові положення, передбачені законом, - поділився з редакцією начальник СМКП «Водоканал» Сергій Шмигло. – В інтернеті багато коментарів, що стосуються різних юридичних нюансів, потрібен час, щоб в усьому цьому розібратися.
Пеня буде нараховуватися тільки на борги, що виникли з 1 травня, старі ж заборгованості «висітимуть» на совісті абонентів. Та це не заспокоює синельниківців.
- Мало газівники навигадували всіляких коефіцієнтів, поправок, щоб лише побільше з нас здерти, так тепер вже всі разом взялися – ще пені їм не вистачає! – обурюється мешканка двоповерхівки Юлія. – Наче й невеликий відсоток, але це так принизливо!
- Мене цікавить, як сплачувати до 20-го числа тим, хто отримує пенсію пізніше – 23-го, скажімо, або 26-го! Це що, заздалегідь продумана «підтримка» комунальників? – запитує пенсіонерка Світлана Петрівна з «П’ятихаток».
- Та навіть якщо з банківської картки через інтернет сплачувати, все одно перебільшують про «20 днів для оплати», - підтримує думку Сергій, який займається приватним бізнесом. – Он платіжки за газ в особистих кабінетах на сайті «104» раніше 10-15-го числа жодного разу не з’являлися.
- Дійсно, доведеться ставити буржуйки, збирати хмиз по лісосмугах та копати колодязі на подвір’ях, а увечері запалювати свічки. Бо нашим комунальникам все мало, ніяк не наїдяться! – резюмує колишня вчителька Людмила Михайлівна.
А яка ваша думка, шановні читачі?
Цифра:
Станом на 1 травня синельниківці заборгували ЖЕКу-1 – 800 тис. грн., ЖЕКу-2 – 1, 164 млн. грн., СМКП «Водоканал» - близько 5 млн. грн.
|