У номері «БН» від 4.07.2019 р. ми писали про розкопки літака Іл-2, який підняли пошуковці з громадських організацій «Пошук-Дніпро» та «Східний вал», юні школярі-прикордонники. Тоді разом з рештками літака було знайдено останки двох пілотів, які загинули у повітряному бою восени 1943-го року. Сьогодні імена загиблих льотчиків ідентифіковані, про що повідомили у Фейсбуці пошуковці з ГО «Пошук-Дніпро»:
З 17 по 27 червня біля с. Кислянка відбулася пошукова експедиція на місці падіння штурмовика Іл-2. Наступним етапом було ретельне дослідження уламків літака. Перемивали та кислотили фрагменти броні, ще декілька разів , знову і знову передивлялися кожну маленьку запчастинку, кожний фрагментик.
Знайдені заводські клейма допомогли встановити завод, на якому був виготовлений штурмовик. На розірваних фрагментах броні все ж таки виявили номери, нанасені на заводі фарбою. Але для повного підтвердження інформації про літак не вистачало саме номеру двигуна. І ось, як і буває, з останнього мішку, перебираючи невиглядні уламки, вилучили фрагмент від блоку двигуна, на якому був вибитий номер.
Перші символи номеру читалися добре, а останні були забиті від удару. Ми звернулися за допомогою до спеціалістів – справжніх професіоналів Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Завдяки Володимиру Коротаєву та його команді фахівців вдалося витягнути усі можливі символи.
Надалі тривало архівне дослідження, пошук фактів. Експерт з авіації Другої світової війни Борис Давидов надав нам обґрунтовані та незаперечні докази ідентифікації штурмовика. За повернення із небуття героїв нашого неба боролися усім світом. І не дарма – екіпаж встановлено!
А саме, 20 вересня з бойового завдання не повернулися на літаку Іл-2: лейтенат Федір Степанович Нікулін, 1919 р/н, пілот, зам. ком. еск, 955 ШАП, Молотовська обл. та мол. л-т Лев Наумович Лернер, 1922 р/н, повітряний стрілок 955 ШАП, з Каменець-Подільського району.
На теперішній час встановлено, що цей екіпаж, Нікулін-Лернер, другий збитий літак бойового вильоту 20 вересня 1943-го року. Перший ми знайшли і відпрацювали у 2017 році, імена загиблих теж встановили, це Павлов-Пілявський. Хлопці були однією командою.
Розпочато офіційний пошук родичів загиблих льотчиків.
|