Як обрати правильно?
25 жовтня ми в черговий раз йдемо на місцеві вибори. Але зараз нам доведеться голосувати за новими правилами, які, на жаль, можуть спотворити багато бюлетенів, адже розібратися у нововведеннях доволі складно. Ми спробуємо роз’яснити окремі моменти.
Кількість отриманих бюлетенів залежатиме від того, де мешкає виборець. Сільські та селищні жителі отримають чотири бюлетені: кандидати до своєї сільської (селищної) ради, голова цієї ж ради, кандидати до районної ради, і четвертий – до обласної. Міські виборці також мають заповнити чотири бюлетені: до міської, районної та обласної рад, а також – за міського голову.
Як розібратися в бюлетені?
Вперше застосовується система відкритих виборчих списків, яка дозволить виборцю обрати не лише партію, а й свого кандидата від неї, незалежно від його номеру в списку. Обравши партію, поставте напроти неї позначку (галочку, плюс тощо), а у другому стовпчику акуратно і правильно поставте номер кандидата від цієї ж партії, якого ви підтримуєте. Зверніть увагу на те, як має бути написана цифра – як раніше писали індекс на конвертах. Якщо вам до вподоби лише партія, а жодному з кандидатів ви не можете надати переваги, можна не заповнювати другий стовпчик, тоді партія отримає ваш голос. Якщо ж ви оберете кандидата зі списку іншої партії – ваш бюлетень не буде зарахований.
Відкриті списки та мажоритарка
Мажоритарна система, яка передбачає обрання простою більшістю голосів, діє у тих населених пунктах, де зареєстровано менше десяти тисяч виборців, тут переможе той, хто отримає найбільшу підтримку виборців в окрузі, від якого балотується. До речі, саме тут збереглася можливість самовисування, а депутатський мандат зможе отримати не один кандидат, як раніше, а кілька. У тих населених пунктах, де кількість виборців перевищує 10 тисяч, самовисування неможливе. Кандидати представляють ту чи іншу партію, вибори ж відбуваються за відкритими виборчими списками.
|