Лише з початку цього року до Київської міської лікарні потрапило близько 20 дітей через захворювання кором. Зростання захворюваності на кір відбувається в цілому по Україні. При цьому найвищі показники - в Одеській та Івано-Франківській областях, де спалахи почали реєструвати ще влітку. Загалом за 9 місяців в Україні захворіло більше 2 тис. людей.
Як розповіла лікар-епідеміолог Віра Бублейник, викликається захворювання вірусом, що передається повітряно-крапельним шляхом. Хвороба починається не з появи висипу, а з ознак простуди. Перші тривожні ознаки захворювання це в’ялість, порушення сну, зниження апетиту. Пізніше з’являється кашель, підвищується температура, яка через декілька днів знижується, а кашель та нежить, навпаки, посилюються. В цей період у хворого стають чутливими очі, які сльозяться на світлі, часто навіть доходить до запалення (кон’юнктивіту). На внутрішній поверхні щік та губ з’являються мілкі білуваті п’ятна, а на піднебінні - рожеві цятки, які є діагностичними для установлення діагнозу: кір. Уже на 4-5 день після перших симптомів температура піднімається знову до 39-40 градусів, а на шкірі з’являються червоні п’ятна, які можуть зливатися.
Вірус небезпечний тим, що інфекція значно знижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бакте-ріальної інфекції. Ускладнення можуть стосуватись дихальної системи: бронхіт, пневмонія, у дітей часто виникають отити (запалення середнього вуха), в окремих випадках можуть виникати енцефаліти (запалення головного мозку).
В МОЗ кажуть, що головна причина спалаху кору - низький рівень вакцинації. В 2016 році менше половини українських дітей були щеплені від кору за графіком. Яка ситуація на Синельниківщині – ми запитали у головного лікаря районного Центру медико-санітарної допомоги Інни Шарамок.
- На щастя, на сьогодні в районі не зафіксовано жодного випадку захворювання на кір. Ми повністю виконали минулорічний план вакцинації – вперше прищеплено 320 малюків річного віку та 406 діток віком 6 років, коли робиться ревакцинація. Проводили щеплення також тим дітям, які не отримали його вчасно через протипоказання або відмову батьків. Доволі значним є план 2018-го року: 299 дітей віком один рік, 20 – дворічні і старші, не вакциновані вчасно. Щодо повторної вакцинації, то маємо зробити її 444-м шестирічкам і 108 діткам віком від 7 років. На даний момент маємо 168 доз потрібної вакцини «Пріорикс» і очікуємо додаткових надходжень.
Як запевнила редакцію головний лікар міського ЦПМСД Олена Сачко, ситуація в Синельниковому також є спокійною: випадків захворювання не зафіксовано, щеплення дітей проходить згідно із календарним планом. Трапляються поодинокі випадки відмов батьків від вакцинації, втім, лікарі проводить з ними роз’яснювальну роботу, розповідаючи про можливі наслідки такого рішення.
Оксана ЛЕНДА.
|