Найулюбленіша перша страва школярів тепер – суп-пюре.
Супом авголемоне, рисом паелья, бургерами та смачними печенями харчуються тепер учні Миролюбівської школи, запиваючи страви корисним лимонадом або чаєм каркаде. І все це за 20 гривень!
Миролюбівські учні – найперші з району стали дегустаторами цих та інших відомих у світі ресторанних страв, які впроваджують за збірником рецептур зіркового українського кухаря Євгена Клопотенка у звичайній шкільній їдальні. Тож тепер робота на кухні закипіла ще жвавіше. Як розповіла нам кухар Ірина Булах, працювати стало набагато складніше, втім пусті тарілки, котрі лишають після трапези учні, надихають працівників продовжувати рухатися в цьому напрямку.
Ми й самі скуштували декотрі зі страв п’ятничного меню. Це були поживні та чудові на смак картопляний суп-пюре, паелья та салат з капусти із зеленим горошком. Головний секрет апетитності страв криється у незначному додаванні спецій, які передбачені за новим рецептурником. Це – сушені чебрець, імбир, куркума, паприка, часник, орегано та багато інших приправ, які надають їжі абсолютно інакшого смаку.
Смажена картопля та великий нагетс – найсмачніше із запропонованого, на думку старшокласниці Вікторії Кулагіної. Наймолодші учениці Аделаїда Шинкаренко та Юлія Діма за обідом поділилися з нами, що дуже люблять суп-пюре, а другокласниця Мар’яна Ричко на запитання «чи смачно годують?» висловила своє схвальне «так»!
Своїми враженнями також поділилися учні 7-8 класів, які, за словами директора школи Валентини Мороз, майже завжди ігнорували харчування за попереднім меню. Так, восьмикласниця Аліна Будаква зазначає, що нові страви їй до вподоби, тим паче, що вони корисніші, смачніші. Її однокласниця Дар’я Ковальчук найбільше полюбляє, коли годують бургером та гречаним супом. Семикласниця Лілія Заїка відмічає відмінний смак курячого м’яса: нагетсів, паличок, відбивних.
Загалом в їдальні щоденно харчується майже 200 осіб. Меню прописане на два тижні, тож страви першого та другого – не повторюються. А ще в різні семестри, коли пори року відрізняються, використовуватимуть сезонні овочі та фрукти. Тож юним гурманам їжа просто не встигатиме набридати.
Очільниця навчального закладу розповіла, що ідея «перекроїти» меню виникла ще рік тому. Тож, Валентина Данилівна, заручившись підтримкою усього колективу, почала втілювати її в життя. Впродовж року вони прораховували, чи вкладатимуться у суми, закладені на харчування, чи зможе постачальник забезпечити їх необхідними продуктами, чи схвалять діти та батьки нововведення.
Крім того, замінили обладнання, без якого приготування страв «за Клопотенком» неможливе. Придбали протирочну машину, бо щодня треба переробляти велику кількість овочів, а вручну цього робити не можна. Закупили нові дека для духовок, оскільки переважна більшість страв за новими рецептами запікається. Замінили посуд на більш місткий, адже нові порції не вміщалися на старі тарілки.
Також у закладі пройшли погодження з Держпродспоживслужбою, отримали підтримку від голови Раївської громади Юрія Мартиненка, начальника гуманітарного відділу Олени Турченюк та найголовніше – схвалення учнів і батьків. З останніми класні керівники щодня тримали зв’язок, цікавлячись їхніми думками.
Діти спочатку насторожено сприймали страви, які раніше не куштували. Їм проводили цілі презентації, розповідаючи, що каркаде – це особливий вид троянди, а лимонад – не той газований напій, до якого вони звикли. Вдавалися і до певних хитрощів, говорячи, що в салаті з гарбузом та яблуком просто різні сорти останнього фрукта, бо споживати корисний овоч не всі погоджуються.
Вже місяць школярі харчуються за новим меню, жартома говорячи, що в школу приходять смачно попоїсти. Фінансування харчування дітей молодшої ланки здійснюється з бюджету Раївської сільської ради, старших учнів – коштом батьків. На 40% збільшилося відвідування їдальні, а у старшокласниць загорілися очі від бажання приготувати те, що скуштували. Тож щодня працівники їдальні вивішують страви дня з рецептами, за якими охочі можуть приготувати вдома для всієї родини.
Директор Валентина Мороз тішиться з цього приводу, бо мріяла, щоб шкільна їжа була подібною до маминих домашніх страв. Раніше цього забезпечити не могли, бо чітко дотримувалися норм приготування за старими стравосписами. Тож керівник школи вдячна Євгену Клопотенку за те, що зміг просунути свої ідеї, та Міністерство здоров’я затвердило його рецептуру. Валентина Данилівна запрошує до Миролюбівської школи всіх, хто хоче перейняти досвід, наперед зазначаючи, що легко не буде, але головне – бажання змінити культуру харчування у закладі.
Орися ЛАДАТКО.
Хлопці люблять ситно й смачно пообідати.
Чай каркаде, якому діти дали назву «кисленький компотик».
Суп-пюре з’їли. Настав час паельї.
Р.S.:
Наш візит до Миролюбівської школи випав на Масний тиждень, тож у закладі нарядили обрядове опудало Марену, насмажили млинців. Ці ласощі з різноманітними начинками та іншими смаколиками передали, зокрема, і на передову через Синельниківську громадську організацію ветеранів АТО та УБД, за що вони висловили подяку благодійникам школи.
|