Усім відомо, що засновником нашого міста був Іван Максимович Синельников та його нащадки. Та не всім відомо, що наше село Дерезувате до 1961 року входило до складу Новомосковського району, а тому досі збереглися зв’язки з цією місциною. Є вони й у мене, тим більше, що я вхожу до складу Новомосковського козацького полку. Ось завдяки цим зв’язкам, цій дружбі дещо взнав і про моє рідне місто, і про рід Синельникових.
У Чернеччині та на її околицях на Приоріллі й сьогодні можна знайти стару добротну цеглу з літерами «А.С.», які означають «Олексій (Алексей) Синельников». Йдеться про правнука Івана Максимовича і друга козацького батька Дмитра Яворницького. Стара «панська» цегла нагадує нам про генерал-лейтенанта Олексія Синельникова і продукцію його цегельного заводу. Таку цеглу можна знайти і у селі Краснопілля.
Зараз Чернеччина – це частина Магдалинівського району. Ось тут нащадок першого катеринославського губернатора мав 1335 десятин землі – це був один з найбільших землевласників краю.
Олексій Миколайович Синельников народився 23 вересня (5 жовтня) 1850 року. Його батьками були генерал-майор Микола Васильович Синельников (1800-1869) і Надія Яківна (уроджена Селецька). Він, як і батько, був військовим. Був одружений з Надією Іванівною Дурново, дочкою колишнього катеринославського губернатора і фрейліною царського двору. Шлюб був щасливий. Мав сина Івана і двох доньок – Надію й Ольгу.
Був Олексій Синельников відомим благодійником – будував церкви, допомагав школам. Дружина Надія раптово померла в сорокарічному віці, син Іван – загинув на фронті Першої світової війни у 25 років. Сам Олексій Максимович помер у 1923 році в еміграції у Вісбадені. Доньки Надія та Ольга (в заміжжі княгиня Багратіон Мухарська) закінчили свої дні на чужині.
Іван ГУСАРОВ.
с. Дерезувате.
|