Учні 1-ї школи активно пропагують життя без відходів.
На чолі з вчителями географії Юлією Березенською та фізики Наталією Безугловою школярі стали учасниками Всеукраїнського проекту «Zero Waste School». За підтримки Klitschko Foundation та фундації Coca-Cola подібна еко-ініціатива проходить вдруге. Цього року серед сотні українських шкіл-учасників триденного тренінгу опинився й Синельниківський навчальний заклад №1.
Аби серед понад тисячі анкет-заявників на участь обрали їхню, колектив першої школи протягом року активно просував ідеї захисту навколишнього середовища. Толоки, круглі столи, виступи театральної бригади у початковій школі, вікторини, лек-торії, тренінгові вправи на сортування відходів, інтерактивні заняття з еко-освіти, просвітницькі семінари в інших школах, тиждень сталого розвитку, волонтерський рух – далеко не повний список того, чим займається учнівська молодь. Впроваджуючи через неформальне навчання культуру сортування відходів спочатку у своїх школі та громаді, активісти прагнуть врятувати всю планету від екологічної катастрофи.
Вчителям-кураторам допомагають учні, яких називають менторами (лідерами, які діляться досвідом): Марія Березенська, Олена Дитюк, Максим Автушенко, Денис Самойленко, Денис Бутенко, Ганна Осіпова, Катерина Совгир, Дар’я Щерба, Руслан Заморений.
- Вдома сортуємо абсолютно все сміття та відправляємо на переробку, - розповідає учениця-ментор Марія Березенська. – Прагнемо бути свідомими покупцями, тож перш ніж щось придбати у магазині – вивчаємо пакування, в чому допомагає використання мобільного додатку.
Її однодумець Олена Дитюк додає:
- Коли почали запроваджувати в класах коробочки для збору вторинної сировини, багато з однокласників не хотіли цього сприймати. Сьогодні ж їхня свідомість змінилась – ніхто вже не кине папірець чи пляшку до урни – все складають для подальшої переробки.
У кожному кабінеті вже давно збирають пластикові пляшки, кришечки та макулатуру – використані зошити, чернетки, любовні записочки тощо. Головне – не жмакати та не деформувати папір, тоді зберігається якість вторинної сировини. Щонайменше раз на три місяці відходи відправляють на переробку, а на виручені кошти – проводять свої еко-заходи. А ще на уроках праці дівчатка шиють еко-торби – багаторазові сумки з натуральних матеріалів, закликаючи не ходити за покупками з поліетиленовими пакетами, які мають високу стійкість до біорозкладання.
Головна задача та мета юних грінпісівців навчити суспільство поводитися з відходами, розрізняти пакування, сформувати свідомість, звичку отримувати зиск від «корисного сміття» та зменшувати продукування непотребу, ліквідувати екологічну безграмотність. Найбіль-ша мрія команди – Синельниківщина без смі-ття!
Восени ЕКОнуті акти-вісти планують провести дводенний фестиваль Zero Waste Day у Синельниковому, до якого хочуть залучити якнайбільше учасників!
Орися ЛАДАТКО.
|