Мабуть, користувачі газом вже встигли помітити газовий рахунок за жовтень, в якому дрібними літерами внизу позначено, що об’єм природного газу за показанням лічильника приведено до стандартних умов. Тож ми вирішили розібратися, що це означає.
В роз’ясненні зазначено, що наші газові лічильники не вимірюють тиск та температуру, як наслідок – прилад не достовірно обліковує газ, тож його треба привести до стандартних умов за формулою V х K = Vc, де
V – об’єм газу, виміряний лічильником, м. куб
K – коефіцієнт для зведення до стандартних умов
Vc – об’єм газу, зведений до стандартних умов, м. куб
Парадокс не лише в тому, що сертифіковані лічильники, які купувалися виключно в управлінні газового господарства, чомусь несподівано стали неточними і перестали задовольняти їх самих, а ще й в тому, що коригування нараховуються з 1-го грудня 2015 року. Зад-нім числом? За останні три роки? Скільки ж можна із нас робити дурнів?
Одразу виникає ряд запитань, з якими ми хотіли звернутися до начальника управління газового господарства Анатолія Терещука, але він нас послав… до обласної контори – ПАТ «Дніпропетровськгаз», зазначивши, що він займається лише доставкою газу, а розрахунки ведуться там.
І ми пішли туди, куди нас послали. Знайшли на офіційному сайті контакти фахівця зі зв’язків з громадськістю та пресою – Євгенії Лапко, написали їй запит, але відповіді досі немає. Проте ж проблема залишилась, отож питання відкриті.
Чому коригування розраховані лише у бік збільшення, невже жодного разу не було оптимальних показників температури та тиску, за яких лічильник вимірював би точно? І як фіксуються ці показники щоденно, щогодинно, щохвилинно, адже погода змінюється, навіть в одному населеному пункті в одній частині може йти дощ, а в іншій ні? Чому працівники газової служби раніше не наполягли на придбанні коректору для вимірювального приладу?
За останні три роки ціна на газ разюче змінилася, сплачувати заборгованість доведеться за новими тарифами, майже по 8,55 гривень? Але ж в квитанціях зазначені коригування й понад 200-400 кубів. На хвилиночку помножте ваші показники на новий тариф, і виходить кругленька сума. Вже навіть чую дзенькіт в кишенях людських грошенят, здобутих тяжкою працею в умовах мізерних зарплат відносно цін, які варто віддати за не завжди якісний газ.
Ні для кого не секрет, що дуже часто газ не горить, а жевріє – щоб скип’ятити чайник, треба чекати значно довше, в оселях холодніше, ніж колись, а посуд, що грівся на плиті, чорніє від сажі. Дехто говорить, що блакитне паливо розбавляють азотом, закачують повітрям, а хтось стверджує, що Тюменське значно краще Туркменського, бо якість закладена в природі самого газу. Проте «економічно обґрунтовані» тарифи продовжують «гріти» український народ.
У квитанції спираються на ряд нормативний документів, зокрема Примірний договір куплі-продажу природного газу з постачальниками природного газу із спеціальними обов’язками для потреб побутових споживачів та релігійних організацій, затверджений постановою КМУ від 13.07.2016 р. №444 (п.6), який датований на рік пізніше періоду, з якого пропонується вести відлік. Як це розуміти? Отже для газової компанії – це чергове здирання грошей зі споживача «за повітря», а для простого населення, і без того загнаного у глухий кут, – ще одна незапланована стаття витрат, до того ж немаленьких.
У рахунках зазначено, що стандартні умови - це температура повітря 20 градусів за Цельсієм та атмосферний тиск 760 мм ртутного стовпчика. Виходячи з цього, застосовується коефіцієнт на поправку, який залежить від місця розташування лічильника. Їх нараховують шість груп:
1. У неопалюваному приміщенні чи на відстані не більше 1 м від виходу газопроводу.
2. Зовні приміщення на відстані більше 1 м від виходу газопроводу.
3. В опалюваному приміщенні на відстані не більше 0,5 м від входу газопроводу.
4. В опалюваному приміщенні на відстані 0,5-1,5 м від входу газопроводу.
5. В опалюваному приміщенні на відстані більше 1,5 м від входу газопроводу.
6. Для лічильників з елементами температурної компенсації.
Але якщо припустити, що лічильник висить у хаті, де вже є температура 20 градусів і тиск відповідає стандарту, то за логікою похибка не повинна застосовуватись.
Поки що питання щодо сплати зазначених заборгованостей не врегульоване, газівники нам обіцяють, що надалі інформуватимуть. Проте вже нараховані сотні кубічних метрів, приведені до стандартних умов, які рано чи пізно треба оплатити. Знову підемо на повідку у можновладців?
Читачі, які звернулися до нас з цього питання, висловили думку, що якби сплачені кошти за газову поправку пішли на благо держави – для підвищення пенсій чи на допомогу армії, то ще можна було б закрити на це очі. Але ж кошти підуть тим, хто й так отримує по мільйону гривень за місяць зарплатні, бо компанія «Нафтогаз» приватна, а не державна.
Загалом же якби був створений ринок, як в цивілізованих країнах, де постачальників послуг з опалення, водовідведення, освітлення – декілька, то споживач зміг би обрати вигідних для себе, бо людина має право вибору. Так само як з газовими заправками – хтось на джипі їде на дорожчу, вважаючи, що там якісніше пальне, а дідусь на жигулях заправляється на дешевшій. Або з операторами зв’язку – кожен обирає найвигідніший для себе. У випадку ж з постачальником газу альтернатива одна – якщо щось не влаштовує – в найближчу лісосмугу по дрова.
Шановні читачі, ми раді вислухати та опублікувати ваші думки з цього приводу на сторінках газети «Берег надій».
Орися ЛАДАТКО.
|