«І кому це потрібно»… (або дещо про маніпуляції свідомістю та психологічну залежність) Запропонована інформація – намагання знизити ризик потрапляння людей у психологічну залежність. Кожна людина, яка поважає себе, коли чує про маніпуляцію, думає, як би уникнути її. Адже вона - вільний атом суспільства. Але, як виявилося, людей, як і атом, можна «розщепити». І розщеплюють їх за допомогою вмілих маніпуляцій. Умова успіху маніпуляцій – значна частина громадян не витрачає ні душевних і розумових сил, ні часу на те, щоб засумніватися в деякій інформації (а ще 100 років тому великий Ейнштейн наполягав: «піддавай все сумніву»). Будь-яка маніпуляція свідомістю - це взаємодія. Це не насильство, а спокуса. Шахрайство типу «наперсточників» на вулиці, коли сам винен, що рота роззявив, втягнувся в гру, віддав гроші. Одне з визначень маніпуляції – «вид психологічного впливу, майстерне виконання якого викликає приховане пробудження в іншої людини намірів, які не збігаються з її бажаннями». Глибинна суть маніпуляції – перекласти відповідальність на суб’єкта, в той час як виграш дістанеться маніпулятору. І людина навіть не помічає, як стає лялькою в різних іграх: ідеологічних, політичних, економічних, релігійних, службових, сімейних. Для нашої Синельниківщини (і міста, і району) вважаю найбільш актуальною тему релігійних маніпуляцій, бо: - активізували свою діяльність різні релігійні групи, створюючи молодіжні клуби, фести, концерти, конкурси для дітей (причому в рекламних афішах жодного разу не вказано, що цей захід організовує і оплачує певна релігійна група). - дітям з певних сектантських сімей батьками суворо забороняється в школі танцювати, грати в театральних сценах, що входить в протиріччя з їх природною активністю та бажанням, внаслідок чого у дитини виникає психічна напруга, роздратованість, ворожість до всіх, кому весело на святі; розвивається жорстокість і мстивість. Це бомба уповільненої дії. Слабка освіченість, соціалізація або релігійність має своїм наслідком поширення забобонів, псевдовчень, сектизму. Релігійні конфесії, що взяли курс на оновлення, комерційну діяльність, заклопотані успіхом у різних сферах. Тож вони освоюють великі маніпуляційні технології. Вміле поєднання різних видів маніпуляцій застосовується на так званих богослужіннях у сектах з деструктивним і тоталітарним культом (чітка пірамідальна ієрархія).
Деякі головні ознаки деструктивних сект 1. Руйнування сімейних і соціальних зв’язків громадян. 2. Використання у процесі вербування громадян шахрайства у формі приховування справжньої інформації про віровчення (наприклад, «Рівні посвяти» тощо), історію, практику і керівництво релігійної організації. 3. Використання у релігійній практиці методів контролю свідомості та вільної волі громадян у формі застосування різних методик впливу. 4. Релігійний вплив на неповнолітніх без відома або усупереч волі їхніх батьків чи опікунів; використання статусу релігійної організації для прикриття інших, не релігійних видів діяльності. Наявність у релігійної організації або групи однієї з цих ознак вже дозволяє вважати її деструктивною сектою. В Україні діє величезна кількість сект, і їх проповідників можна зустріти щокроку, але, на відміну від сатанистів чи «білих братів», вони виглядають більш благовидно, їхні організації зареєстровані, тож людині важче зрозуміти, що вона має справу з деструктивною сектою. До речі, деструктивність або тоталітарність сект визначається не їхніми віруваннями, а методами діяльності. Деякі технічні засоби маніпуляційної риторики – це гра на почуттях, звернення до підсвідомості, до страхів і забобонів, використання посмішки, зацікавленості, певних фраз та інтонацій, від захоплених і радісних до проникливих і трагічних. Все це робиться для залучення підвищеної уваги і прив’язування людини (об’єкта маніпуляції) до маніпулятора. Цьому обов’язково навчають у сектах, так само як у розгалужених комерційних пірамідах сітьового маркетингу. Поведінка особи, яка приєднується до релігійних груп, змінюється радикально, і ступінь групового впливу на людину не можна недооцінювати. У залежної людини змінюється світогляд, світовідчуття, адекватність сприйняття реальності. Звужується відчуття приналежності себе до широкого кола оточуючих і весь соціум розподіляється на «своїх» («братів і сестер») і всіх інших (далеких, чужих), серед яких можуть бути і рідні люди, і співробітники, і добрі друзі та знайомі. Важко сперечатися – одні люди дійсно більш навіювані, ніж інші. Неможливо заперечити й те, скажімо, що на навіюваність особи може впливати емоційне та психологічне перенавантаження, тривалість стресів, втрата соціальних орієнтирів або цінностей, зниження власної самооцінки, тимчасові розлади психічної діяльності. Способи вербального протистояння маніпуляції.
Коли ви помітили, що вами намагаються маніпулювати, допомагає: демонстрація відмежування; вміння сказати «Ні!»; своєчасне припинення розмови; байдужість та спокій; невиказування своїх почуттів; уникання такого спілкування.
Зараз звідусіль нам пропонують все, що завгодно – матеріальне і духовне. І при цьому все це завзято розхвалюють (як і справді корисне, так і приховано вороже людині). Чим наполегливіше пропонують, активніше діють, ласкавіше посміхаються, тим вірогідніші маніпулятивні ігри з нами. Найкращою профілактикою психологічної залежності, маніпулювання є розвиток в собі, в своїх дітях критичного мислення та вміння розглядати ситуацію з різних боків. І де б і з ким ми не спілкувалися, поряд з емоціями ніколи не відключайте розум, щоб не опинитися в оруелівській реальності. Добірку з деяких фактів нашого життя та матеріалів з Інтернет-видань і журнала «Практична психологія» підготувала практичний психолог Світлана МАРЯНИЧЕНКО.
|