Аграрії Синельниківщини завершують сівбу просапних культур. У цьому ми наочно переконались минулої п’ятниці, коли разом з начальником районного управління агропромислового розвитку Миколою Малюковим побували у господарствах, розташованих на території Славгородської ОТГ.
Так однією фразою можна було б охарактеризувати стан тутешніх справ. Але в ході візиту виявили певні нюанси та особливості агропідприємств, про що варто сказати детальніше.
Найперше – агровиробники великотоварних агроформувань фактично завершили технічне переоснащення, і сьогодні на поля прийшла сучасна техніка кращих світових зразків. Причому, у ТОВ „Нива” акцент роблять на широкозахватних агрегатах, і сівба соняшника шістнадцятирядковою сівалкою тому підтвердження.
За словами керівника підприємства Володимира Сулаєва, до такого рішення спонукало кілька причин: бажання прискорити темпи робіт до оптимальних строків, уникнути дефіциту кадрів та оптимізація витрат.
- Ми змушені це робити, щоб конкурувати з Польщею чи іншими країнами Європи, куди масово почали витікати українські робочі руки. А оскільки ціни на нашу продукцію істотно не збільшуються, то підвищувати заробітну та орендну плату можемо тільки за рахунок підвищення врожайності та продуктивності праці, оптимізації виробництва, - вважає Володимир Володимирович.
Саме з цих міркувань площі під соняшник перед посівом навесні механічно не обробляють, а сіють по минулорічній підготовці, пускаючи слідом оприскувач з гербіцидами. Це має порятувати від „зеленої пожежі”, переконаний головний агроном господарства Владислав Сулаєв, у кар’єрі якого нинішній сезон третій.
У С(Ф)Г „За мир” технології дотримуються традиційної і навіть під ячмінь поля орють.
- Когось це, можливо, дивує, але ми бачимо результат навіть з цього місця, - прокоментував свій вибір Микола Іванович Зузик, демонструючи вдалині налиті зеленим кольором свої посіви та сусідні бліді одноосібницькі.
Далі технологічна „тради-ційність” продовжується ставшими також вже давно звичними американськими тракторами, комбайнами і ґрунтообробною технікою.
Але не тільки за справи хліборобські болять голови у керівників С(Ф)Г „За мир”, а ще й за закриту школу, приміщення якої може стати незаселеним і приреченим на розвал, за своєчасно обкошені узбіччя доріг, за гептом розбите асфальтне покриття, яким уже неможливо проїхати. Що можуть - вирішують самі за власний кошт (хоча і сплачують своєчасно податки, за рахунок яких і мали б вирішуватись дані проблеми). Наприклад, в гарячу посівну пору довелось віднайти кошти на придбання майже 150 тонн асфальту для ремонту траси від Тургенєвки до межі Великомихайлівського старостату.
Поступово змінює підхід до технологій і керівник ТОВ „Агросвіт” Микола Карасьов. Зокрема, придбали сучасний глибокорозрихлювач з туковим апаратом для внесення добрив, який на певних операціях замінить плуга, в сівозміні міцно знайшов своє місце ріпак, а на бригаді сучасна імпортна техніка. Незмінним лишається одне – якість робіт та професіоналізм колективу.
- Без цього сьогодні неможливо, бо права на помилку у нас немає, - переконаний Микола Миколайович. – Адже урожайність пшениці 30 центнерів з гектара – це результат в нуль, що шлях до банкрутства. Тільки такий шлях не для нас.
Станіслав ТКАЧОВ.
|