Весняний день рік годує. Справедливість цієї народної мудрості підтверджується на практиці. У цьому журналісти „"БН" переконались спільно з начальником Синельниківського районного управління агропромислового комплексу Миколою Малюковим на полях С(Ф)Г„"Анастасія" та ПП "Шератон".
В цих підприємствах, як і у більшості господарств району, весняні клопоти у розпалі. Але механізатори С(Ф)Г „Анастасія” цьогоріч стали піонерами весняної кампанії – ще на минулому тижні встигли посіяти кукурудзу і добру половину соняшника. Хтось сказав рано – ще терен не зацвів, який для наших пращурів завжди був знаком „спілості” землі. Та з іншого боку якраз встигли під довгоочікувані рясні позавчорашні дощі, які, на щастя, поповнили істотно видуті східними вітрами запаси вологи в грунті.
Крім того, попередники з колгоспу „Серп і Молот” не знали тієї нульової технології, яка сьогодні впроваджується на полях С(Ф)Г „Анастасія”. Цього року навіть стануть співорганізаторами з „Агро-Союзом” міжнародної наукової конференції з „No-till”, яка пройде у Синельниківському районі. А вона істотно змінює, а то і зовсім перебудовує загальноприйняті підходи до сільськогосподарського виробництва. Зараз для керівника Андрія Усова турбота про врожай аж ніяк не може йти всупереч турботі про відновлення родючості грунту та збереження на полях природного екобалансу. Саме тому тут земля уже десять років не знає ні культиватора, ні тим більше плуга, зведено до мінімуму застосування хімії – використовують лише гербіциди для боротьби з бур’янами та мінеральні добрива. А два роки тому відновили внесення органіки з Синельниківської бройлерної фабрики.
До речі, навколо цього також було немало суперечок від старожилів агровиробництва. Адже всі звикли, що гній треба заробляти в землю важкими ґрунтообробними агрегатами. Інакше, мовляв, він не дає ефекту. А в „Анастасії” перепрілий у буртах сипець розсипають просто по поверхні поля і далі пускають сівалку. Чи не марні старання?
Не марні, переконаний Андрій Петрович, і як свідчення демонструє краї поля, де торік на розворотах гноєрозкидача просипалось більше органіки. Саме тут рослини озимої пшениці значно вищі та набагато темніші від решти поля завдяки достатку поживних речовин. То ж, як кажуть, теорему доведено.
Ще один цікавий досвід у господарстві – бінарні посіви, коли під покров одночасно з соняшником сіють еспарцет, урожай насіння якого отримують уже наступного року. Це значно зменшує виробничі затрати на отриманні врожаю і одночасно збагачує поле сидератами.
А ще торік у вигляді експерименту вирощування озимого ріпаку без спалювання соломи в господарстві посіяли 11 гектарів цієї культури прямим посівом по стерні після очікувальної жатки. Сходи отримали і зараз тут повністю відновилась вегетація ріпаку, який, сподіваємось, дочекається комбайна, щоб на цифрах довести спроможність цієї технології.
Далі, прямуючи до ПП „Шератон”, помітили у Вільному давно забуту картину – роздачу силосу під двори місцевих жителів. Це С(Ф)Г „Анастасія” уже традиційно силосує кукурудзу для своїх пайовиків-власників корів. Така вагома допомога тим, хто ще не відмовився від круторогої годувальниці і забезпечує свою сім’ю натуральним молоком.
Кілька слів варто сказати і про саму дорогу по селу. Їй ось уже кілька років щовесни здійснюють ямковий ремонт за власний кошт С(Ф)Г „Анастасія” спільно з місцевими фермерами та Вільнянським старостатом, тому вона і знаходиться у пристойному стані. Але тільки-но переїжджаєш до Кислянки Зайцівської ОТГ – одразу потрапляєш у дорожній жах: деякі ями просто уже ніяк переїхати, бо за останні роки ні райавтодор, ні новостворена Зайцівська громада сюди не поклала ні лопати асфальту чи бодай щебінки. Отакі господарі...
Та повертаючись до сільськогосподарської теми, впевнено констатуємо - всі негативні емоції від нещодавньої „дорожньої трясучки” зникли одразу після того, як тільки побачили посіви озимого ріпаку ПП „Шератон”. Їх стан викликає захоплення професіоналізмом спеціалістів господарства і свідчить про високотехнологічність ведення виробництва.
- А ще про те, що ми даємо полю все для отримання високого врожаю, - продовжує тему директор господарства Юрій Конжаревич. – Уже на сьогодні під ріпак внесено по 700 кілограмів добрив, під озиму пшеницю – по 500 кілограмів на гектар і ще попрацюємо мікродобривами.
Окремо наголосив Юрій Миколайович, що цього року в господарстві мають 400 гектарів гороху, який обрали попередником для ріпаку через низьку, у порівнянні з пшеницею, кількість соломи. А вже після ріпаку будуть сіяти пшеницю. З цього тут не роблять ніякого секрету і готові розказати про всі нюанси технології та продемонструвати два випробувальні полігони – ріпаку та озимої пшениці – на двох практичних семінарах.
Ось таким вийшов наш перший весняний вояж полями району. І коли про величину майбутнього врожаю говорити ще рано, то про те, що синельниківцям буде чим зацікавити своїх колег уже ясно.
Станіслав ТКАЧОВ.
|