6 лютого 2018 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» (Закон від 7 грудня 2017 року №2234-VIII).
Ним передбачено нові засоби примусового виконання рішень до боржника, який не сплачує аліменти більше ніж три місяці, та запроваджує новий вид адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт до боржників, які не сплачують аліменти понад 6 місяців. Як борються зі злісними неплатниками на Синельниківщині, дізнавалися у місцевому відділі державної виконавчої служби.
Так, за словами начальника відділу ДВС Богдана Борсука, наразі на виконанні у відділі перебуває 369 проваджень на суму 267525 гривень із заборгованістю понад три місяці та 260 проваджень із заборгованості понад 6 місяців із загальною суму боргу понад п’ятсот тисяч гривень. Як роз’яснює Богдан Олегович, ухилення від сплати не обов’язково має бути три місяці поспіль, адже враховується сукупна заборгованість відповідних платежів. Тоді відомості про неплатника вносять до реєстру боржників, який є вільнодоступним на сайті https://erb.minjust.gov.ua/. - достатньо лише ввести прізвище, ім’я та ідентифікаційний код боржника.
Також тримісячна заборгованість надає право стягувачу притягнути до кримінальної відповідальності неплатника, арештувати його майно виконавцем, вилучити та реалізувати.
У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника, за поданням виконавця судом виноситься ухвала про його розшук.
Також законом передбачені обмеження у правах керування транспортними засобами, виїзду за кордон, полювання, користування зброєю, які застосовуються, коли сукупний розмір заборгованості більше суми платежів за 6 місяців. Внесено зміни до Сімейного кодексу України, які передбачають право того із батьків, з ким, за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі країни. Але ці санкції тимчасові, допоки боржник не погасить заборгованість у повному обсязі.
Несплата аліментів, що призвела до виникнення заборгованості понад шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. При наявності такої заборгованості державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення України, та надсилає його для розгляду до місцевого суду за місцезнаходженням виконавчої служби. Зараз шість протоколів щодо цього покарання для аліментників перебувають в суді, один з них задовольнили. Невиконання цього порушником може призвести до застосування адміністративного арешту до п’ятнадцяти діб за рішенням суду. А ще за злісне ухилення від сплати аліментів боржника може бути притягнуто до кримінальної відповідальності.
- Всі обмеження діють у рамках проекту Мінюсту України «Я маю право», мета якого сформувати нову правову культуру в суспільстві, - говорить очільник відділу.
Заступник начальника відділу Аліна Загинайко повідомляє, що за чотири місяці дії Закону стягнуто понад триста тисяч гривень з боржників.
- Найбільша на сьогодні заборгованість по виконавчому провадженню була сплачена у розмірі 100 тисяч гривень. Більшість боржників не надають вчасно підтверджуючі документи про сплату аліментів, що призводить до накладення відповідних санкцій. Відповідно до ст.19 Закону України «Про виконавче провадження», сторони виконавчого провадження зобов’язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне або часткове самостійне виконання рішення боржником, - розповідає Аліна Володимирівна.
- Батько моєї доньки в минулому злісний неплатник і боржник. Зараз отримую аліменти на дитину вчасно, і дуже тішуся з того приводу, що започатковані законом нововведення мотивують недобросовісних батьків до своєчасної сплати, - розповідає стягувачка аліментів Ольга Шевчук. – Батьківство повинно бути відповідальним, а діти та їхні інтереси – захищеними.
Близько 70 тисяч міського та районного населення обслуговують 10 державних виконавців з урахуванням начальника та заступника. Трудовий колектив виконавчої служби молодий, адже середній вік працівників – 26 років.
Як оформити аліменти?
Один із батьків може подати заяву за своїм місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір та строк. Заява подається особою, яка буде сплачувати аліменти, а не особою, на користь якої сплачуються аліменти. Аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.
Стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним пенсії, стипендії та інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити виконавчий документ до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцем знаходження його майна для виконання рішення в примусовому порядку.
У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування, кошти на утримання дитини можуть бути присуджені за рішенням суду.
Розміри аліментів
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Прожитковий мінімум встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. У 2018 році прожитковий мінімум на дітей становить: віком до 6 років: • з 1 січня – 1492 гривні, • з 1 липня – 1559 гривень, • з 1 грудня – 1626 гривень; віком від 6 до 18 років: • з 1 січня – 1860 гривень, • з 1 липня – 1944 гривні, • з 1 грудня – 2027 гривень.
Новації
Найближчим часом Верховною Радою буде прийнято ряд законодавчих змін, які ще більше посилюватимуть відповідальність боржників перед власними дітьми, а державні виконавці отримають набагато ширший арсенал засобів реагування на несплату аліментів. Наприклад, автоматичне збільшення розміру аліментів, заборону для боржників обіймати найвищі керівні державні посади, а також посади держслужби категорії А. Зокрема, якщо заборгованість становить понад 1 рік – розмір аліментів буде збільшено на 20%, понад 2 роки – на 30%, понад 3 – на 50%. Крім того, відповідно до законодавчих змін, з метою ще більшого захисту дітей, які мають інвалідність, весь спектр обмежувальних санкцій, що діють на сьогодні, буде застосовано до тих боржників, які мають заборгованість перед власними дітьми протягом трьох місяців.
Орися ЛАДАТКО.
|