Днями у місті Києві відбувся семінар-тренінг для представників ЗМІ “Монетизація субсидій: що потрібно знати”. Організатори заходу – Міністерство соціальної політики України та Світовий банк. На захід було запрошено представників газети "Берег Надій", щоб донести до читачів суть монетизації.
Монетизація субсидій – це запровадження розрахунків за комунальні послуги живими грошима, коли кошти субсидій надходять безпосередньо громадянину, котрий сплачує ними за спожиті послуги. Цей процес передбачає перехід від безготівкових розрахунків бюджету з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг до виділення коштів для сплати цих послуг напряму отримувачам.
З березня 2019 року громадяни, яким призначено субсидії, почали отримувати живі гроші для сплати за житлово-комунальні послуги.
Головна мета монетизації субсидій – створити прозорий механізм надання житлово-комунальних субсидій та стимулювати до економного споживання. Монетизація дає змогу обмежити корупційну складову, бюрократію і зловживання, адже кошти державної підтримки надходитимуть напряму тим, хто споживає послуги, оминаючи підприємства-постачальники цих послуг. При монетизації субсидія перетворюється на звичайний вид соціальної допомоги. Допомога стає адресною, дозволяє охопити найбідніші верстви населення.
Монетизація субсидій від-бувається за двома моделями: безготівкова грошова форма і готівкова форма. Безготівкова форма запроваджена для громадян, які вперше звернулися за субсидією в 2019 році. За цією моделлю на кожного одержувача субсидій автоматично відкривається персональний рахунок в Ощадбанку для надходження житлових субсидій у грошовій формі. Кошти з персонального рахунку банк направляє на оплату послуг за спожиті одержувачами субсидій житлово-комунальні послуги. Після закінчення опалювального сезону суми невикористаних коштів субсидії користувачі можуть використати на власні потреби.
Готівкова форма впро-ваджується для тих, хто вже отримував субсидію станом на кінець 2018 року. За цією моделлю субсидії виплачуються грошима безпосередньо громадянам, які повинні самостійно платити за спожиті послуги і, в разі їх ощадливого використання, розпоряджатися сумами зекономленої субсидії.
Суми субсидії отримувачам-пенсіонерам виплачуються Пен-сійним фондом України одночасно з пенсією – через пошту або банківський пенсійний рахунок.
Але при цьому одержувач субсидії має вчасно і в повному обсязі сплачувати за житлово-комунальні послуги! Субсидія на наступний період не призначається, якщо є заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг більш ніж на один місяць на суму понад 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Надання субсидії припиняється, якщо через заборгованість домогосподарству припинили надання хоча б однієї з послуг; якщо отримувач має заборгованість понад один місяць на суму від 340 гривень. Субсидія на наступний період не призначається до погашення цього боргу. При цьому той, хто допускав прострочення оплати, буде надалі одержувати субсидію вже у безготівковій формі. Якщо ж такий отримувач надалі сплачуватиме рахунки вчасно, вже з наступного періоду йому може бути поновлено виплату субсидії у готівковій формі.
- Хоч як крутись, а взяв – то розплатись, - підсумувала наслідки несплати за житлово-комунальні послуги консультант Світового банку Валентина Войтенко.
Важливо, щоб у отримувача не було заборгованості за житлово-комунальні послуги станом на 1 травня 2019 року, коли відбуватиметься перепризначення субсидій на наступний період.
Генеральний директор Директорату сім’ї та соціаль-ної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко в свою чергу зазначив, що, якщо постачальник житлово-комунальної послуги нараховує суми до сплати з порушеннями, такі нарахування не впливатимуть на призначення субсидії. Є фактичні обсяги споживання, є встановлені тарифи – тільки відповідні їм суми має сплачувати споживач.
Тамара Анкудінова.
|