В номері „БН” № 26 ми уже розповідали про суперечки під час сесії райради навколо бажання очільників Іларіонівської громади відмежуватись від районного Центру первинної медико-санітарної допомоги і створити власний. Для реалізації цього плану їм потрібно мати на балансі амбулаторії та ФАПи, без яких неможливо пройти акредитацію та отримати ліцензію на діяльність. Тоді сесія не підтримала таке рішення і майно не передала.
Однак уже через тиждень дана історія отримала продовження, оскільки дванадцять депутатів районної ради підписали листа з вимогою скликання позачергової сесії з питання передачі майна іларіонівцям. Додалась сюди аналогічна заява і з Зайцівської громади, щоб на базі існуючих амбулаторій створити моноамбулаторії (усього з одним сімейним лікарем).
Сесія була скликана минулої п’ятниці і пройшла у гарячих суперечках, для оприлюднення яких навіть був запрошений один з обласних телеканалів.
Сам голова Іларіонівської сільради Дмитро Екзархов (як, до речі, і Зайцівський Володимир Хорішко) на засіданні був відсутній, але громаду представляв значний контингент з числа місцевих депутатів та активістів. Саме їм передавали своє слово депутати районної ради з числа підписантів, аби ті могли донести присутнім свої вимоги.
До речі, щодо присутніх: депутатська явка виявилась надзвичайно низкою – усього 20-ть депутатів при тому, що для прийняття рішення потрібно не менше 18-ти голосів. Крім того, від голови райради Костянтина Кравченка надійшла несподівана пропозиція провести таємне голосування, оскільки ніби-то з’явилась інформація щодо тиску голів цих двох громад на своїх депутатів. Але ця пропозиція була відхилена і голосували відкрито, в результаті якого жодне рішення не набрало необхідної кількості голосів.
І все ж хотілось дещо глибше торкнутись суті питання. Адже, як зазначив голова райради Костянтин Кравченко, район не проти передати медустанови іларіонівцям не тільки їхні, а й розташовані на території інших громад разом з Центром первинної медицини. Тим більше, що наступного року ці об’єкти й так мають бути передані громадам в обов’язковому порядку. Але він та більшість депутатів проти створення ще одного Центру на території району, бо він не тільки потребуватиме додаткових коштів (в даному випадку іларіонівських) на своє існування, а, по-перше - збільшить навантаження на районний бюджет для утримання районного Центру, а по-друге і головне – зменшить якість медпослуг для мешканців Іларіонівської та Зайцівської громад. Адже, як з’ясувалось під час сесії, очільники Зайцівської ОТГ заявили про своє бажання також перейти на обслуговування до новоствореного Іларіонівського Центру і готові виділити для цього 1,2 мільйона гривень. - Якість медобслуговування визначається не кількістю центрів, а якістю кадрів та технічним забезпеченням, - емоційно виступав заступник головного лікаря ЦПМСД Георгій Тарнавський. – Невже зайцівчанам буде краще їхати до лікаря не шістнадцять кілометрів до Синельникового, а шістдесят до Іларіонового, де неможливо буде оформити ні лікарняний чи декретну відпустку, ні пройти МСЕК, бо для такого права медзаклад має проіснувати не менше двох років. Тому вони так чи інакше звернуться до районного Центру і що тоді - їх нам там зустрічати як „чужих” і відмовити в допомозі?
Не підтримали ідею розподілу ЦПМСД Раївський та Славгородський сільські голови Юрій Мартиненко та Василь Сороковський.
- Я взагалі схиляюсь до думки, що сільська медицина може функціонувати без формального Центру, - переконаний Юрій Іванович. - Треба стимулювати лікарів до приватної практики та допомогти їм отримати ліцензії на монопрактику, яка коштує від 60-ти тисяч. Також можна залучити кваліфікованих спеціалістів уже зараз до кожної громади, якщо ми дійсно думаємо про здоров’я людей, а не про власні амбіції.
- До двадцятого року в районі має існувати один Центр первинної медико-санітарної допомоги, але реформований, - передав точку зору славгородських депутатів Василь Сороковський. - По-перше, історично так склалось, що наші лікарі обслуговують частину сіл з тепер уже інших громад, і ламати таку практику не варто. А по-друге – треба враховувати кадрове питання, яке у нас виглядає так: з чотирьох вакансій заповнені лише дві.
До речі, за інформацією головуючого, питання реформування ЦПМСД уже на часі, і найближчими днями має зібратись на своє засідання відповідна депутатська комісія за участю голів ОТГ, де і визначити бажані зміни. Щоб не вийшло так, коли за красивим словом „реформа” криється будь-що, але не реальне покрашення. В цьому плані показовим можна вважати виступ колишнього голови РДА депутата Олександра Шабанова, який дивним чином згадав про своє депутатство і в кої-часи з’явився на засідання поагітувати за відмежування іларіонівців:
- Громада готова взяти відповідальність за результати реформи.
Чи не таку, бува, відповідальність, яку він обіцяв взяти на себе, лобіюючи на посаді голови РДА встановлення електроопалення в Кислянський школі? А в результаті мільйонний проект виявився технічно та економічно провальним і, за наявною в редакції інформацією, нинішній голова Зайцівської ОТГ Володимир Хорішко прийняв рішення переводити школу на тверде паливо. Чи відшкодує Олександр Шабанов району марно потрачені кошти?
Але це уже, як кажуть, зовсім інша історія...
Станіслав ТКАЧОВ.
|