Не даремно вождь світового пролетаріату однією з передумов перемоги своїх ідей вважав електрифікацію всієї країни. Сьогодні без електроенергії дійсно ні туди і ні сюди – неможливе жодне виробництво, у тому числі і на селі. Хоча за логікою речей енергетична галузь повинна б по суті мати допоміжний характер і існувати як інструмент розвитку та обслуговування економіки. Адже погодьтесь, винахід англійським дослідником Фарадеєм першого генератора току набуває цінності лише коли запускає реальний сектор економіки. Без неї електроенергія перетворюється хіба що на забавку і втрачає ринкову вартість.
Але в нашій країні електроенергетична галузь дивним чином трансформувалась і завдяки монопольній приналежності одному олігарху перетворилася на найприбутковіший бізнес. Причому бізнес домінуючий, який не тільки диктує умови усім іншим галузям, а і фактично знищує частину з них.
Це на собі як ніхто відчули ті аграрії, які ще всупереч економічним чинникам продовжують займатись тваринництвом, намагаючись подати до столу своїх одноплемінників хоч якусь натуральну продукцію та забезпечити їх робочими місцями.
Але, схоже, цього року і у цих ентузіастів тваринництва опускаються руки, бо на їх плечі непосильним тягарем давить електроенергія.
Найперше, звичайно, це ціна кіловата. З діаграми видно, як вона невпинно зростала минулого року. Але таке її підвищення не було значним і якось пояснювалось то курсом долара, то зупинкою блоків та АЕС, то тиском МВФ. Але сюрприз року свині товаровиробників шокував – ціна виросла одразу на 46 копійок за кіловат, сягнувши 2,8 гривень, та ще й товаровиробників поставили в жорсткі умови дотримання лімітів.
Хтось може заперечити – ліміти існували завжди. Так, але ще ніколи не було такого, щоб споживач електроенергії піддавався штрафним санкціям не лише за їх перевитрату, але і за невикористання. І це при тому, що, як відомо, товаровиробники сплачують за електроенергію за місяць наперед, чим фактично кредитують монополіста, якими є обленерго.
Однак їм і цього виявилось замало, тому постачальники в нових договорах на 2019 рік у пункті 7.2 закладають штрафи у розмірі 1-го відсотка від вартості фактичного обсягу споживання електроенергії за підсумками розрахункового періоду на величину, що перевищує 5% від заявленого обсягу споживання електроенергії у разі відхилення фактичного обсягу споживання електроенергії від заявленого обсягу на розрахунковий період. Ліміти можна підкорегувати, але зробити це треба до 13-го числа місця. Але як це втілити на практиці, особливо взимку, коли ніхто не може передбачити ні погодних умов, ні тих же аварійних відключень? Тобто, простою мовою це виглядає приблизно так: хочете у січні мати хліб на столі – заплатіть магазину на місяць наперед. А якщо не з’їли – платіть ще й штраф. Абсурд!
Однак керівник Синельниківського ЦОК Ганна Курілех це пояснює тим, що електроенергія є товар, який ДТЕК так само закуповує на ринку на умовах попередньої оплати згідно з поданими споживачами заявками, і невикористані потім обсяги не може притримати на складах через специфіку даного товару. Змінити щось не вправі, бо умови договору встановлено вищестоящими органами. Єдина „втіха” – такі умови щодо штрафів стосуються лише великих споживачів електроенергії, яких в районі не так багато, у т.ч. і С(Ф)Г.
Ось так у нас „піклуються” про розвиток вітчизняного товаровиробника. Були сподівання на те, що скасують піратську схему закупівлі вугілля для ТЕС „Роттердам +” і електроенергія подешевшає. Однак її продовжили до липня нинішнього року (з цим це чи з ким пов’язано, не здогадуєтесь?), що принесе монополісту 12 мільярдів гривень надприбутків. Натомість електроенергія продовжить дорожчати протягом року і „під ялинку” за прогнозами гарантовано перевищить 3 гривні за кіловат.
Станіслав ТКАЧОВ.
|