Питання екології – одне з найважливіших у нашому сьогоденні, адже забруднювати довкілля ми навчилися добре, а от позбутися сміття – і досі нагальна проблема. Взялися її вирішувати і у Раївській громаді, підійшовши до цього всебічно.
- Виконавчим комітетом Раївської сільської ради було підготовлено та проведено конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, у якому взяв участь один учасник – ТДВ «Дніпрокомунтранс», і відповідно до рішення конкурсної комісії, з ним був укладений договір на надання послуг на території Раївської сільської ради терміном на 1 рік. Підприємство за власний рахунок надало контейнери для збору сміття та встановило їх на території сіл Раївка і Веселе, а з 1 липня в с. Новогніде. Кількість контейнерів була розрахована в залежності від чисельності населення, яке зареєстровано на території певного населеного пункту сільської ради станом на початок 2019 року та норми утворення побутових відходів на одну особу, - каже спеціаліст відділу архітектури, містобудування, екології, житлово-комунального господарства, комунальної власності виконавчого комітету Раївської сільської ради Євгенія Доненко.
Вже кілька місяців «Дніпрокомунтранс» працює на території Раївки. Днями ми побували у Раївці і запитали у місцевих жителів, чи задоволені вони якістю і об’ємом послуг.
- Я мешкаю по вули-ці Таланова,- розповідає вчителька-пенсіонерка Олена Григорьєва, - і раніше ми викидали сміття у цегляні загородки. Наче й вивозили все це трактором практично регулярно, та все одно сміття часто розносилося вітром, нам доводилося вічно збирати купу непотребу, щоб біля будинків було охайно. А тепер у нас на 4 будинки стоїть два цивілізованих контейнери. Бруду немає, територія навколо чиста. Була на початку проблема з тим, що після випорожнення контейнер залишався на проїжджій частині, та ми попросили працівників «Дніпрокомунтрансу» ставити його на місце, і тепер взагалі нас все влаштовує.
- Так, дійсно, на вулицях стало чистіше, - погоджується Людмила Миколаївна, яка працює прибиральницею на селекційно-дослідній станції. – Єдине зауваження – щоб не викидали купи трави, листя, гілок, заповнюючи ними контейнери, та ще й просто навалюючи все це зверху. Для чогось же існують пакети для сміття!
- Мені подобається нинішній стан наших вулиць, - ділиться домогосподарка Ірина. – Вивозять сміття раз на тиждень, по середах, і поки збоїв у вивезенні не траплялося. А головне для мене, мешканки приватного сектора – зручність. Раніше доводилося аж до багатоповерхівок сміття носити, а зараз – контейнер неподалік від хати.
- Я 25 років мешкала біля справжнього смітника, тож тепер маю з чим порівняти і задоволена чистотою, - такої думки Любов Маловик.
- Чи то сміття купами валялося, чи то воно тепер складується за санітарними нормами, - підтримує її молода матуся Настя з крихітною Лізою на руках.
Натомість мешканці ще одного села Раївщини - Новогнідого, де тільки збираються впроваджувати нову систему вивезення сміття, поки що побоюються змінювати звичний порядок.
- Зараз у нас біля багатоквартирних будинків є такі ж ями, які утворені ще за часів Радянського Союзу, - розповідає в.о. Новогнідського старости Валерій Буханіст. – А приватний сектор взагалі виносить сміття за ставок, де створено, теж з давніх-давен, несанкціоноване сміттєзвалище. Багато хто викидає сміття у міські контейнери, по дорозі на роботу, переповнюючи тим самим баки. А я, зі свого боку, перш, ніж заборонити так робити, повинен показати людям місце, куди вони повинні викидати непотріб. Таким місцем і мають стати цивілізовані контейнери.
За словами Євгенії Доненко, виконавчий комітет сільради рішенням від 17 травня №262 затвердив норму утворення побутових відходів на 1 особу в рік - 1,7 куб. м. Вартість вивезення сміття складає 96,94 грн. за кубометр, також до тарифу додається 13,08 грн. за видалення 1 м3 побутових відходів на санкціонованому об’єкті з поводження та видалення відходів (про що підприємством надано відповідний договір), та 10% від норми накопичення побутових відходів на вивезення великогабаритних відходів вартістю 356,9 грн. за кубометр. Усі ціни дані з урахуванням ПДВ. Таким чином тариф становить 249,93 грн. на рік або 20,85 грн. на місяць за одну особу.
У подальших планах - розробка плану дій поводження з відходами, розділення сміттєвих потоків та продаж ресурсоцінних компонентів відходів для отримання додаткових коштів у бюджет громади.
Оксана ЛЕНДА.
|