
Учасники семінару оглядають посівний комплекс «Спіріт».
Минулої п’ятниці на базі С(Ф)Г «Рой» та НВФГ «Компанія МАЇС» відбувся практичний семінар, на якому були продемонстровані нові зразки інноваційної техніки та дослідні і демонстраційні полігони кукурудзи.
- Зміна кліматичних умов змушує і селянина змінювати підходи до ведення аграрного виробництва, - поділився з колегами керівник підприємства Володимир Рой, пояснюючи своє рішення щодо розширення площ озимого ріпаку.
Культури конкурентоспроможної як по попиту, так і по ціні. Наприклад, цього року валова виручка з гектара склала в межах 25 тисяч гривень. При цьому варто врахувати, що ріпак є чудовим попередником для озимої пшениці. Але складної у вирощуванні. І одна з найголовніших передумов майбутнього врожаю – підлаштувати сівбу під погодні умови кінця серпня.
А останні роки цей місяць зовсім не радує опадами, тому і приходиться селянину економити кожен міліметр вологи. Саме з цих міркувань і був придбаний сучасний посівний комплекс всесвітньо відомої фірми „Ведерштат”. Він дозволяє здійснювати сівбу по мінімальному обробленому грунті чи оранці за один прохід, для чого обладнаний дисками, двома рядами різнотипних котків, пружинною бороною, дводисковими сошниками і може висівати на чітко визначену глибину від 1 кілограма зерна на гектар.
Агрономи перевагу цього комплексу вбачають у можливості сіяти швидко і якісно. Продавці наголошують на надійності техніки і з ентузіазмом розповідають, що випробування сівалок проходить у гранітних кар’єрах, а тому дають гарантію на диски 3000 гектарів. Керівник же підприємства та інженерна служба відзначають ще один бік техніки – якісний сервіс.
- Зламатись може будь-який механізм, - розповідав Володимир Миколайович. - Коли це трапляється у пікові періоди – час іде на години, а у телефонній трубці можна почути від ділерів таку фразу: зап-частину треба чекати з Німеччини, США чи іншої країни. Тому з партнерами, у яких немає складів на території України, ми не працюємо.
Учасники семінару не лише детально оглянули посівний комплекс, а і побачили його в роботі. З цікавістю погреблись у рядках, вираховуючи кількість посіяних на метр зернин.
Тут же поряд розташований і демонстраційний полігон кукурудзи різних іменитих компаній. Але цінність його в тому, що тут були представлені гібриди і нашої вітчизняної Синельниківської компанії „МАЇС”. І хоч в черзі оглядин вона виявилась останньою, але саме на цій ділянці аграрії зупинились найдовше, бо було на що подивитись.
Та то був лише початок. По-справжньому оцінити здобутки синельниківських селекціонерів учасники семінару змогли уже безпосередньо на дослідних ділянках „Компанії МАЇС” поблизу села Олексіївка.
Як пояснив керівник підприємства Віктор Борисов, компанія досліджує 35 тисяч гібридів кукурудзи. Дослідні ділянки є не лише в Україні, а і у Франції, Чілі.
- Ми уже вийшли на світові ринки насіння качанистої, але значна доля гібридів вирощується саме для наших природно-кліматичних умов, - інформував присутніх Віктор Миколайович.
Окремо слід сказати про сам принцип побудови демонстраційних посівів. Цього року тут вирішили порівняти, яких результатів при вирощуванні кукурудзи можна досягти на богарі і при поливі. Тому одні і ті ж гібриди були розміщені поряд на двох ділянках, одна з яких знаходилась на крапельному зрошенні, а інша не поливалась. Отримані результати виявились наглядними не лише по урожайності, а і по вологості зерна. Був зроблений висновок – ранньостиглі гібриди менше реагують збільшенням врожайності на полив, а от середньо і пізньостиглі дають досить вагому добавку до врожаю. На окремих гібридах до 40-ка відсотків.
Однак тут слід врахувати і інший бік справи: рентабельність качанистої на крапельному зрошенні досягається при врожайності від 100 центнерів з гектара. Тому, не кожен фермер може собі дозволити обладнати свої поля таким сучасним поливом. Наприклад, Володимир Рой підрахував, що для облаштування поливу 500-т гектарів машинами типу Фрегат потрібно в межах 1,5 мільйони євро. Пригадались ті часи, коли держава вела масштабну меліоративну політику, компенсувала затрати на воду та електроенергію, прокладала державні зрошувальні мережі...
- Але не сьогодні так завтра на наших полях все одно будуть вирощувати по 150 центнерів кукурудзи з гектара на зрошенні. При наявності такої водної артерії, як Дніпро – це невідворотно. Надіюсь, це будемо ми, - підсумував Володимир Миколайович.
Станіслав ТКАЧОВ.

На дослідних ділянках «Компанії МАЇС».

Ну, що там посіяно?

Управляє комплексом механізатор Михайло Писаренко.

Результати вирощування кукурудзи з поливом і без.
|