
З травня у нашій країні діє урядова програма, згідно з якою Ощадбанк та Украгазбанк нададуть кредити на утеплення власних домівок громадян та на придбання котлів на будь-якому виді палива або енергії, окрім природного газу. Це пов’язано з тим, що уряд намагається досягти енергетичної незалежності і влада розробила низку програм, які допоможуть українським оселям стати енергоощадними, а їх власникам платити менше за житлово-комунальні послуги.
Щоб отримати кредит на енергозбереження, людині потрібно звернутися до Ощадбанку або Укргазбанку. Оскільки у Синельниковому немає Укргазбанку, задля детальної інформації щодо умов отримання кредиту ми звернулися до Ощадбанку, де заступник керуючого Лариса Сальнікова пояснила, як отримати кредит, на яку суму і для виконання яких робіт.
Отже, кредитною програмою «Ощадний дім» може скористатися кожен (як власник будинку, так і людина, яка навіть не прописана за адресою і не є господарем, але по закінченню строку дії кредиту позичальнику повинно бути не більше, ніж 75 років), хто має будь-які доходи за останні шість місяців. Для отримання теплового кредиту потрібно:
По-перше, обрати товар у магазині (негазовий котел, утеплюючі матеріали, вікна з енергозберігаючим покриттям, батареї) та, отримавши рахунок-фактуру, надати його до банку разом з усіма необхідними документами (паспортом, податковим номером та довідкою про доходи за останні шість місяців) для отримання кредиту.
По-друге, після визначення банком можливості надання кредиту (з кожним клієнтом вирішується окремо), банк приймає рішення щодо видачі кредиту.
По-третє, громадянин сплачує в магазині будь-якого міста обов’язковий початковий внесок власними коштами у розмірі 10% від вартості котла чи енергозберігаючих матеріалів та надає до банку відповідні підтверджувальні документи (чек).
По-четверте, після укладення кредитного договору з фізичною особою банк надає позичальнику кредит шляхом перерахування коштів на рахунок продавця, а позичальник надає до банку документ (накладна на товар), що підтверджує отримання ним товару від продавця.
По-п’яте, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України в свою чергу перераховує банку кошти для відшкодування наданих кредитів кожному позичальнику, які перераховуються на поточні рахунки позичальників, відкриті в Ощадбанку.
Як пояснила нам Лариса Юріївна, кредит можна отримати строком до трьох років під 25% річних, де разова комісія банку - три відсотки. Держава поверне 20% (максимум 5 тис. грн.) від загальної взятої вами суми, якщо ви придбаєте негазовий котел.
30 відсотків можна повернути (максимум 10 тис. грн.), якщо купити енергоефективне обладнання і матеріали. 40% отримують лише мешканці багатоквартирних будинків ОСББ. Для того, щоб отримати кредит ОСББ, потрібно спочатку визначитись з необхідними роботами щодо підвищення енергоефективності будинку. Потім ухвалити рішення про реалізацію проекту (згоду мають дати 75 відсотків співвласників будинку) та надати пакет документів до банку. Після отримання кредиту необхідно реалізувати проект з підвищення енергоефективності та надати документи (чек, накладні), що підтверджують цільове використання коштів до банку, і отримати відшкодування частини кредиту.
Власники приватних будинків та квартир можуть оформити кредит на суму від однієї до п’ятдесяти тисяч гривень. Співвласники багатоквартирних будівель - ОСББ - мають можливість отримати кредит на загальну суму не менше двадцяти тисяч гривень, але не більше, ніж по тридцять тисяч гривень на одну квартиру.
Якщо замінити котел чи утеплити власний будинок або квартиру захочуть особи, яким призначені субсидії, вони отримують компенсацію у розмірі 70%.
Загалом у банку кредит оформлюють від трьох до семи днів. Усе залежить від того, як швидко позичальник збере усі необхідні документи. До речі, Ощадбанк вже почав виплачувати компенсації людям, котрі оформили кредит у червні.
В принципі, кожен може порахувати свою користь. Наприклад, якщо людина вирішила замінити вікна (лише з енергозберігаючим покриттям) вартість яких тридцять тисяч гривень, сума кредиту становитиме двадцять сім тисяч. Витрати на оформлення – 810 гривень, а розмір процентів, які сплатить клієнт за рік – 2643,75 грн. Відшкодування від держави (тридцять відсотків) позичальник отримає у розмірі 8100 гривень.
У середньому вартість одного вікна розміром 0,85х1,20 м з енергозберігаючим покриттям у Синельниковому становить 1100 гривень (якщо не відкривається) та 1975 гривень (якщо відкривається).
Нюансом теплового кредиту є те, що компенсацію людина отримує лише за придбання негазових котлів, енергозберігаючих матеріалів і устаткування. Ремонтні роботи до цього переліку не входять.
Проте, нещодавно прем’єр-міністр Арсеній Яценюк наголосив, що органи місцевого самоврядування можуть відшкодовувати людям процентні ставки по кредиту з місцевого бюджету:
- Вже 5 областей і 12 міст, наприклад, Львів, підписали програми і відшкодовують процентну ставку для тих громадян, які отримали компенсацію від держави на придбання котла чи на модернізацію свого житла.
Як реалізовується ця заява прем’єра на Синельниківщині? Ми поцікавилися в очільників району та міського голови.
Як зазначив голова райдержадміністрації Олександр Шабанов, що сама ідея отримати кредит, коли держава повертає відсотки, досить непогана, проте заяву Яценюка особисто не чув, тому коментувати її не може.
Голова райради Юрій Мартиненко розповів, що на районному рівні поки що не можливо запровадити подібне відшкодування відсотків, оскільки в районному бюджеті й так не вистачає коштів на усі нагальні потреби.
Така ж сама ситуація і у Синельниковому. За словами Дмитра Зражевського, першочергове завдання – утеплювати дитячі садки та школи, тому поки що немає фінансових можливостей на виплату відсотків по кредиту приватним особам.
Також ми звернулися до Синельниківської дільниці Павлоградського УЕГГ ТОВ «Дніпропетровськгаз Збут». Начальник Анатолій Терещук пояснив, що, встановлюючи негазове обладнання, не потрібно змінювати газовий проект, який вже існує. Лише потрібно дотримуватись єдиного правила при встановленні котла. А саме, котел повинен знаходитись в окремому нежитловому приміщенні та мати свій власний димохід і вентиляційний канал.
Редакція поцікавилася, що стосовно теплового кредиту думають пересічні громадяни Синельникового? Так, пенсіонерка Марія Миколаївна зазначила, що не довіряє ніяким банкам, тому на кредит і заманливі відсотки не звертає жодної уваги. А от інший наш респондент Олександр Юрійович зауважив:
- Тепловий кредит – цікава ідея, я навіть думаю брати чи ні. З моєю заробітною платою не можна одразу замінити котел, а тут ще й є можливість отримати відшкодування. Тому побачимо, може й оформлю кредит.
То ж, шановні читачі, скористатися урядовою програмою чи ні - вирішувати вам. Але одне ми знаємо беззаперечно - тепло взимку потрібне кожному.
Євгенія ЗАЇКА.
Від редакції:
Шановні читачі! Запрошуємо вас взяти участь в обговоренні теми щодо надання теплових кредитів на сторінках «Берега надій». Також пропонуємо тим громадянам, котрі вже отримали кредити, поділитись своїм досвідом.
|