
Ситуація з незаконною вирубкою лісосмуг дісталась свого апогею, і терпець увірвався перш за все у селян. І це зрозуміло, адже від цього лиха першими страждають саме вони. Найперше – ці злодійські „лісоруби” уже витоптали частину посівів озимої пшениці та ріпаку, понівечили грунт автомобільними колесами. Збитки багатотисячні, а крайнього немає. Знищення лісосмуг веде до вітрової ерозії полів, що уже набуває загальнонаціонального лиха. І знову допомоги аграріям чекати ні від кого, бо навіть коли зловмисників затримують на гарячому з бензопилами та повними вантажівками вікової акації, правоохоронці не знаходять у таких діяннях складу злочину і відпускають затриманих. Більше того, на їхній захист стають „криші” з числа колишніх (чи може нинішніх?) працівників прокуратури.
Коли ж фермери самі починають захищати лісосмуги, фактично державне майно, то проти них ще й порушують кримінальні справи. Зокрема, Володимир Рой розповів таку історію: для захисту посівів від нічного по них катання та після того, як з прилеглих лісосмуг було незаконно вивезено близько 10-ти „Камазів” дров, був перекопаний виїзд на поле. Невдовзі в цю канаву потрапив „Уазик” громадянина Д., відомого усім в районі знищувача лісосмуг, а на ранок винним чомусь виявився фермер.
Про все це йшла мова на нараді з правоохоронними органами, яку на вимогу аграріїв скликала районна влада.
На трибуні довго стояв начальник Синельниківської поліції Олексій Брандис, від якого присутні хотіли почути хоч якісь обнадійливі обіцянки, а не вже не раз чуту скоромовку про недоліки законодавства, які не дозволяють порушити карну справу та передати її до суду. В допомогу Олексію Валерійовичу голова ТОВ „Нива” Володимир Сулаєв тут же в залі з допомогою Інтернету процитував конкретну статтю Кодексу про завдання шкоди лісонасадженням і санкції покарання.
- В таких умовах нам не залишається іншого, як організовувати загони само-оборони, - у відчаї констатував керівник С(Ф)Г „Жулей” Юрій Жулей, якому копачі кабелів також нарили на полях глибоченних ровів.
- Дрова з вирізаних лісосмуг мають конкретні адресати – ринки Дніпропетровська. Так чому ДАІ (зараз патрульні поліцейські) на перевезення селянами зерна вимагають цілий пакет документів, а ці машини пропускають вільно? Хто повірить після цього, що хтось не „в долі”? – цікавився ще один керівник сільгосппідприємств Віктор Бібік.
Начальник райсільгоспуправління Микола Малюков відверто назвав прізвище колишнього працівника Синельниківської прокуратури громадянина З., який має безпосереднє відношення до цього „бізнесу”, Вільненський сільський голова Анатолій Поляков та голова С(Ф)Г „Меренчук” Костянтин Меренчук навели приклади передачі правоохоронним органам автотранспорту з дровами, які безкарно відпускались.
- Скажіть чесно, надходили вам вказівки так вчиняти? – допитувались у начальника поліції присутні в залі.
Відповідь прозвучала більш, ніж дивна: „Не пригадую...”. Єдиний позитив, який назвав Олексій Валерійович, так це те, що правоохоронці повертали власникам затриманий автотранспорт без дров, які вилучали і передавали соціальним установам.
Більш конструктивно, як нам здалося, був налаштований новий синельниківський міжрайонний прокурор Сергій Нестеренко. Спочатку він заявив, що за матеріалами газети „Берег надій” про незаконну вирубку лісосмуг та викопування кабелів на фермерських полях (стаття „Депутатське звернення” від 24 грудня) буде порушено карну справу (своєї обіцянки він дотримався), а потім запропонував організувати в районі мобільні групи для чергування та оперативного реагування на подібні випадки. До справи долучаться працівники прокуратури, ДАІ, громадськість.
Йшла мова і про передачу лісосмуг на баланс сільських рад, після чого можна було б визначати і постраждалого, і розмір завданих збитків.
- Без системної роботи ми цю заразу в районі не викорінимо і райрада також готова надати матеріальну допомогу правоохоронцям для патрулювання району, - висловив свою думку Юрій Мартиненко.
Учасники наради домовились зустрітись через місяць, щоб уже мати конкретні результати роботи. Хоча на вустах частини сільгоспвиробників завмерло німе питання: чи знайдеться ж політична воля у правоохоронців припинити незаконну вирубку лісосмуг?
Р.S. А ВОНИ МОЖУТЬ. Співробітники Служби безпеки України затримали вісім мешканців Новомосковського району Дніпропетровської області, які вирубували захисні лісові насадження у зоні відведення Придніпровської залізниці. За оцінками фахівців, незаконна вирубка ліса нанесла державі шкоду у розмірі понад 8,3 мільйони гривень. Дерева також захищали колії від природних та техногенних чинників, їх знищення могло привести до аварій на залізниці.
Відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 246 Кримінального кодексу України.
|