
На Синельниківщині декомунізація буде „таємною”?
2 лютого у приміщенні РДА відбулася нарада з питань виконання Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки». Пресу на неї не пустили.
Журналістів у дверях свого кабінету зупинив голова районної держадміністрації Олександр Шабанов:
- Це звичайне робоче засідання, тому ми його проводимо без журналістів. Я просто хочу дізнатися, як проходить декомунізація у сільських та селищних радах.
Цікаво, чому засідання пройшло без журналістів? Адже не тільки голова РДА, а й пересічні громадяни мають право знати подробиці виконання вищезгаданого закону на Синельниківщині. Чи, можливо, на те були певні причини?
Шкода, що Олександр Петрович, напевно, погано знає історію, інакше він би пам’ятав, що немає нічого таємного, що б не стало явним. Ми поспілкувалися із деякими сільськими головами-учасниками наради. Лише один з них, Михайлівський очільник Костянтин Сугоняєв чомусь відмовився коментувати зміст розмови під час наради у голови РДА, мовляв, ЇМ видніше, що має лишатись в секреті. Невже й досі не позбувся зайвого чиношанування чи це просто по молодості? Всі інші без проблем поділилися думками.
Ось що нам розповіла голова Новоолександрівської сільської ради Алла Дмитрієва:
- Більшість людей не хочуть перейменувань, але ми їм пояснюємо, що вулиці, які підпали під дію закону про декомунізацію, на жаль, однозначно повинні бути перейменовані. Вже прийнято розпорядження про перейменування 9 вулиць по сільській раді. Після проведеного соціального опитування, поважаючи думку громадян, були обрані нові назви для вулиць. У Новоолександрівці вулицю Леніна буде перейменовано на Центральну, Кірова на Вишневу, Свердлова стане Молодіжною, Жовтнева – Вербовою, а 60 років колгоспу імені Леніна - Садовою. У селі Петровському вулиця Петровського стане Калиновою, а Луначарського – Квітневою. У селі Панасівка вулиця Красноперекопська буде перейменована на Дружби, а Колгоспна стане Зоряною. Цієї п’ятниці в Новоолександрівці буде проведено демонтаж пам’ятника Леніну.
А от трактор на в’їзді до села не підпадає під дію закону. Єдине, що буде змінено, це надпис на постаменті. Замість Іллічового поля на ньому буде написана назва села. Трактор продовжить бути візитівкою Новоолександрівщини і даниною пам’яті про наших предків та їх самовіддану працю.
Так прокоментувала виконання закону про декомунізацію голова Василівської сільської ради Наталія Пасько:
- У сільській раді буде перейменовано 4 вулиці. Більшість людей боляче сприймають це. Наприклад, люди похилого віку дуже засмучені, бо цим перейменуванням будуть перекреслені роки їх молодості. Сьогодні у Василівському будинку культури будуть проведені збори громадян Василівки та Мар’ївки, а на наступному тижні - села Воронового. На них будуть обговорюватися питання перейменування вулиць, а саме їх можливі нові назви, адже хоч як би боляче не було, але ми повинні підчинятися закону.
Анатолій Варава, Миролюбівський сільський голова:
- На нараді з кожним головою сільської чи селищної ради обговорили стан виконання закону щодо декомунізації та наголосили на тому, що це є обов’язковим. Стосовно Миролюбівщини, то у нас, за висновками Інституту національної історії, підпадає під перейменування 7 вулиць. В самій Миролюбівці це вулиці Леніна, Калініна та Карла Маркса, в Новому Посьолку – Калініна та Кірова, в Партизанах – Інтернаціональна та Паризької Комуни. Пам’ятників комуністичної ідеології у нас немає, то ж демонтувати нічого не доведеться. 27 січня у нас пройшла сесія сільської ради, на якій рішення про перейменування не було підтримано, отже тепер депутати робитимуть повторний подвірний обхід, роз’яснятимуть людям вимоги закону, цікавитимуться їхньою думкою щодо можливих нових назв вулиць.
Як бачимо, нічого секретного. То ж якщо голова РДА Олександр Шабанов захоче висловити власну точку зору з даного питання, то місце в газеті ми йому знайдемо.
Євгеній ТИЧИНА.
|